Do parlamentu ho chcú predložiť v januári, pričom prvé čítanie by sa malo uskutočniť na najbližšej parlamentnej schôdzi. Účinnosť je navrhnutá od 1. apríla 2002.
"Keď ho porovnáme s právnou normou iných krajín, patrí k najprísnejším. Podstatná je však jeho aplikácia v praxi," povedal pre TASR jeden z autorov zákona Ladislav Orosz. Je presvedčený, že bude schválený, pretože ak členovia parlamentnej komisie vytvorenej na tento účel vyjadrovali záujmy jednotlivých poslaneckých klubov, sú na prijatie reálne šance.
Návrh oproti platnej úprave rozširuje okruh verejných činiteľov, povinnosti a obmedzenia pre ich najbližších rodinných príslušníkov, zakotvuje verejnú kontrolu vo forme zverejňovania majetkových priznaní a iných oznámení ústavných činiteľov. Ústavný zákon sa bude vzťahovať na prezidenta SR, poslancov NR SR, vládu, predsedu a podpredsedov NKÚ, členov Bankovej rady Národnej banky Slovenska, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu, podpredsedov i sudcov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora, ombudsmana, štátnych tajomníkov, ako aj funkcionárov oboch stupňov samosprávy. Verejný činiteľ bude povinný od 30 dní odo dňa nástupu do funkcie a počas jej výkonu vždy k 31. marcu bežného roka podať písomné oznámenie o týchto majetkových pomeroch.
Podľa pripraveného návrhu mal by mať občan možnosť prístup napríklad k týmto materiálom na základe žiadosti v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám. Verejní činitelia nesmú využívať funkciu na osobný prospech a prospech blízkych osôb, sprostredkovávať za odplatu obchodný styk so štátom, štátnymi, obecnými podnikmi a podnikmi vyššieho územného celku; nadobúdať majetok od štátu alebo Fondu národného majetku SR, iba prostredníctvom verejnej súťaže alebo verejnej dražby, alebo kupónovej privatizácie; uzatvoriť zmluvu o tichom spoločenstve; používať svoju osobu, meno, zvukový záznam svojho hlasu, svoju podobizeň, obrazovú snímku a záznam na reklamno-obchodné účely. Nebude to platiť ak pôjde preukázateľne o bezplatnú reklamu s charitatívnym účelom.
Návrh ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných činiteľov podpísali zástupcovia takmer všetkých poslaneckých klubov - Ján Cuper (HZDS), Alexej Ivanko, Jozef Kužma (obaja SDK), predseda NR SR Jozef Migaš, Ladislav Orosz, podpredseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov Stanislav Bartoš (všetci SDĽ), Miklós Fehér, Árpád Duka-Zólyomi (obaja SMK), podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) a nezávislí členovia snemovne Peter Kresák, Štefan Šlachta, Robert Fico, Miroslav Kotian.
Na vykonanie tohto ústavného zákona sú pripravené aj dva návrhy zákonov, ktoré budú predložené do legislatívneho procesu vo februári 2002.
*zg rč
NNNN