Bratislava 25. februára (TASR) - Položením venca k pamätníku sovietskej armády na Slavíne začal dnes prezident Ruskej federácie Vladimir Putin druhý deň svojej oficiálnej návštevy Slovenskej republiky, ktorá nadväzuje na štvrtkovú rusko-americkú schôdzku na najvyššej úrovni na Bratislavskom hrade.
Počas pietneho aktu sprevádzal najvyššieho ruského ústavného činiteľa prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý tiež položil veniec k pamätníku padlých. Prítomní boli aj asi dve desiatky veteránov II. svetovej vojny.
Hoci začiatok podujatia bol naplánovaný na 9.30, Gašparovič musel na svojho hosťa 20 minút čakať. Čas si krátil rozhovormi s členmi ruskej delegácie, v ktorej bol aj minister obrany Sergej Ivanov.
Po položení vencov zo živých kvetov s bielo-modro-červenými stuhami si obaja prezidenti prezreli vnútro pamätníka a krátko sa oboznámili s jeho históriou.
"Chcem poďakovať vám aj slovenskému ľudu za to, že si uctievate našich vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Slovenska. Môžeme hovoriť o veľkom význame SNP, o hrdinstve tých, ktorí vtedy bojovali (proti fašizmu)," povedal Putin skupinke slovenských veteránov, pri ktorej sa po ceremónii pristavil.
"Dovoľte, aby som sa vám poďakoval, že ste si našli čas a že ste sa stretli s našimi veteránmi. Aj dnes sú tí, ktorí si vážia, že sa zúčastnili ťažkých bojov a že pamiatku tým, ktorí tu ležia, si treba uctiť, pretože ak by možno oni tu neležali, neboli by sme ani my tu stáli v slobodnej vlasti," reagoval prezident Gašparovič.
Jedným z veteránov, s ktorými sa ruský prezident stretol, bol generálmajor Jozef Brunovský. Osud bývalého náčelníka štábu 2. československej paradesantnej brigády a neskôr veliteľa partizánskej jednotky Stalin prezrádza, že po víťazstve nad fašizmom prišla nová poroba - komunistický režim.
"Zatykač bol na mňa v roku 1948, no a v roku 1950 ma zobrali a osem a pol roka som sedel vo väzení," povedal pre TASR generálmajor Brunovský.
Bratislavský Slavín je miestom posledného odpočinku takmer 7000 sovietskych vojakov, ktorí pred šesťdesiatimi rokmi padli pri oslobodzovaní Slovenska. Železobetónový monument odhalili v roku 1960 a od roku 1999 prešiel kompletnou rekonštrukciou za viac ako 40 miliónov korún.