BRATISLAVA 26. februára (SITA) - Ako nespochybniteľný úspech Slovenska vnímajú organizáciu stretnutia prezidentov USA a Ruska Georgea Busha a Vladimíra Putina traja najvyšší ústavní činitelia SR. Zhodne očakávajú, že úspech summitu postupne prinesie ďalšie pozitíva v zahraničnopolitickej a ekonomickej oblasti spojené so zvýšeným renomé Slovenska na medzinárodnej scéne. "Presvedčili sme, že sme zodpovedná a spoľahlivá krajina,“ skonštatoval v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy prezident Ivan Gašparovič.
Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že pri jeho bilaterálnych rokovaniach s ruským prezidentom dominovali ekonomické témy. Tlmočil mu záujem Slovenska, aby bolo "zakomponované“ do projektov na zvýšenie ruského exportu zemného plynu do západnej Európy. Kauzu "zoštátnenia“ ruskej energetickej spoločnosti Yukos, ktorá vlastní 49 percent akcií slovenského Transpetrolu nevníma premiér dramaticky. Ako poznamenal, podiel patrí Rusku a je len na ňom, ako sním naloží.
Naopak, podľa Gašparoviča prípad Yukosu kladie otázku, či by Slovensko nemalo diverzifikovať svoje zdroje energií, aby sa vyhlo jednostrannej závislosti od Ruska. Otázne podľa neho je aj to, či by sa štát mal "zbavovať“ svojich strategických podnikov.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský povedal, že na otázky o stave demokracie v Rusku dostal od prezidenta Vladimira Putina odpovede, ktoré osvetľujú niektoré špecifiká jej ruského modelu. Podľa Hrušovského ich "musíme rešpektovať“. Skonštatoval, že v prípade Ruska nie je možné jednoducho preniesť americký model demokracie na krajinu s tak historicky odlišným vývojom. Niet pochýb o tom, že Rusko je demokraciou, myslí si aj prezident Gašparovič.