Bratislava 26. februára (TASR) - Nemožno hľadieť na budovanie demokracie v Ruskej federácii (RF) bez istých historických súvislostí. Povedal dnes predseda parlamentu Pavol Hrušovský v diskusnej relácií Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy k otázke o dodržiavaní ľudských práv v RF.
Rusko podľa Hrušovského zažilo jeden krutý, autoritatívny Stalinov režim, pokračovala tam tvrdá komunistická diktatúra. "Rusko sa dnes pokúša prebúdzať demokraciu a slobodu pri zohľadňovaní istých súvislostí ruských dejín, mentality a schopnosti ruského obyvateľstva a demokraciu ponímať ako naozaj niečo lepšie, čo prinesie ľuďom viac slobody," povedal Hrušovský.
"Slobodu nemožno Rusku ponúkať v takom obraze v akom ju ponúka Amerika. Nedá sa z jedného dňa na druhý vybudovať taká demokracia, ako by sme si želali." Povedal Hrušovský dodajúc, že na vlastných skúsenostiach vieme, ako sme sa ťažko dopracovávali k istému stupňu demokracie, ktorú dnes všetci rešpektujú.
Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča každá krajina do určitej miery rešpektuje tú svoju existujúcu klímu, a to z dôvodu možného následku a dosiahnutia cieľov, ktorým by mala byť práve demokracia.
"Na svete by malo byť dominantné jedno, čo žiaľbohu dnes nie je, a to medzinárodné právo. Ak budeme rešpektovať zásady medzinárodného práva, ktoré je budované na princípoch demokracie, tak tieto problémy nebudú. Dnes ťažko hovoriť o medzinárodnom práve z pohľadu jednej organizácie OSN. Táto potrebuje určite rekonštrukciu", povedal Gašparovič. Ak sa bude rekonštruovať OSN, musí sa rekonštruovať aj Aliancia aj Európska únia najmä v otázkach vzťahov medzi organizáciami navzájom. Malo by sa tak stať podľa prezidenta Gašparoviča preto, aby nedochádzalo k rôznym a niekedy aj antagonistickým názorom na riešenie niektorých princípov demokracie vo svete. V tejto súvislosti Gašparovič konštatoval, že aj Rusko ide práve touto cestou.
Premiér Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že Slovensku záleží na demokratickom vývoji v Rusku. Jedno stretnutie a jeden rozhovor s ruským prezidentom všetko nevyrieši. Slovensko robí oveľa viac, povedal premiér. Spomenul, že v roku 2001 Slovensko organizovalo konferenciu o novej demokracii Leadership a zodpovednosť. Málokto veril, že Litva, Lotyšsko a Estónsko sa môžu dostať do Severoatlantickej aliancie, pritom sú už jej členmi.