SME

Chronológia vzťahov medzi SR a Litvou

Bratislava/Vilnius 27. februára (TASR) - Slovenský prezident Ivan Gašparovič priletí v pondelok 28. februára do Litovskej republiky, kde bude na oficiálnej ...

Bratislava/Vilnius 27. februára (TASR) - Slovenský prezident Ivan Gašparovič priletí v pondelok 28. februára do Litovskej republiky, kde bude na oficiálnej trojdňovej návšteve. Pri tejto príležitosti vydáva TASR chronológiu dôležitých medzníkov vo vzťahoch na bilaterálnej úrovni medzi Litvou a SR za posledných 10 rokov.

16. decembra 1995 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar sa počas madridského summitu Európskej únie (EÚ) stretol s litovským prezidentom Algirdasom Brazauskasom. Obaja partneri rokovali najmä o ambíciách Litvy vstúpiť do Európskej zóny voľného obchodu (CEFTA).

SkryťVypnúť reklamu

15. marca 1995 - Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Jozef Gajdoš prijal v Bratislave tajomníka Národnej obrany Litovskej republiky plukovníka Jonasa Gečasa. Išlo o prvý kontakt v histórii rezortov obrany oboch krajín. Počas rozhovoru konkretizovali prípravu zmluvy o spolupráci medzi SR a Litvou vo vojenskej oblasti.

15. februára 1996 - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jozef Šesták počas krátkej návštevy Litvy rokoval s tamojším šéfom diplomacie Povilasom Gylysom. Rokovania sa týkali najmä rozvoja vzájomných vzťahov.

26. júna 1996 - Dohodu medzi Ministerstvom životného prostredia SR a Ministerstvom ochrany životného prostredia Litovskej republiky o spolupráci v oblasti ochrany životného prostredia podpísali v Bratislave ministri Jozef Zlocha a Bronius Bradauskas. Podľa tohto dokumentu zmluvné strany začali spolupracovať na princípoch rovnoprávnosti a vzájomnej výhodnosti.

SkryťVypnúť reklamu

28. augusta - 1. septembra 1996 - Minister životného prostredia SR Jozef Zlocha pracovne navštívil Litvu. Počas návštevy rokoval so svojím litovským rezortným kolegom Borniusom Bradauskasom o prehĺbení vzájomnej spolupráce v súvislosti s ochranou životného prostredia. Návšteva slovenského predstaviteľa nadväzovala na nedávne podpísanie dohody medzi oboma ministerstvami v júni roku 1996.

27. novembra 1996 - Podpredseda NR SR Augustín Marián Húska v Bratislave prijal ministra zahraničných vecí Litvy Povilasa Gylysa. Obaja partneri rokovali o urýchlení ratifikácie vzájomných zmlúv a perspektívach bilaterálnych vzťahov. Protokol o spolupráci medzi Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom zahraničných vecí Litvy zároveň podpísali ministri oboch rezortov, Pavol Hamžík a Povilas Gylys, pričom sa zhodli na rozvoji spolupráce medzi oboma krajinami na všetkých úrovniach. Dohodu o voľnom obchode medzi Slovenskou a Litovskou republikou podpísali minister hospodárstva SR Karol Česnek a litovský hosť.

SkryťVypnúť reklamu

17. - 18. mája 2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda oficiálne navštívil Litovskú republiku. Cieľom návštevy bolo zintenzívnenie vzájomnej bilaterálnej spolupráce medzi SR a Litvou v politickej a ekonomickej oblasti. Išlo o historicky prvú návštevu slovenského premiéra v Litve od vzniku samostatného Slovenska. Predsedu vlády SR sprevádzal aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ. Témou rokovania s predsedom vlády Litvy Andriusom Kubiliusom bola aj spoločná snaha o začlenenie do európskych a transatlantických štruktúr. Slovenský premiér na podobné témy rokoval aj s prezidentom Valdasom Adamkusom a predsedom litovského parlamentu Vytautasom Landsbergisom. Diskutovalo sa aj o snahe Litvy vstúpiť do CEFTA.

15. - 16. marca 2004 - Medzivládnu dohodu medzi Slovenskou republikou a Litvou o bezvízovom styku a dohodu o vzájomnej podpore investícií podpísali vo Vilniuse ministri zahraničných vecí Eduard Kukan a Antanas Valionis. Šéfovia diplomacií Litvy a SR zhodne konštatovali, že vzťahy medzi Vilniusom a Bratislavou, ktoré ašpirovali na skoré členstvo v NATO a EÚ, sa v poslednej dobe pozitívne rozvíjali. Počas vzájomného stretnutia prezident Litvy Valdas Adamkus ministrovi zahraničných vecí SR odovzdal pozvanie pre prezidenta Rudolfa Schustera. E. Kukan s litovským prezidentom rokoval o rozvoji vzťahov medzi oboma krajinami.

SkryťVypnúť reklamu

21. - 22. januára 2002 - Minister obrany SR Jozef Stank navštívil Litovskú republiku, kde informoval svojho rezortného partnera Linasa Linkevičiusa o hlavných aspektoch reformy ozbrojených síl SR s dôrazom na modernizáciu, reštrukturalizáciu a profesionalizáciu armády. Návšteva vyvrcholila podpisom bilaterálnej dohody o spolupráci vo vojenskej oblasti medzi ministerstvom obrany SR a ministerstvom národnej obrany Litovskej republiky. Prehĺbenie spolupráce Litvy a Slovenska v ekonomickej a vojenskej oblasti bolo spoločnou prioritou oboch krajín, pretože reálny stav nezodpovedal ich možnostiam. Po rokovaní s predsedom litovskej vlády Rolandasom Paksasom a litovským ministrom obrany to konštatoval minister zahraničných vecí SR.

3. mája 2002 - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ, absolvoval dvojstranné slovensko-litovské konzultácie. S námestníkom litovského ministra zahraničných vecí pre otázky európskej integrácie Rytisom Martikonisom sa vzájomne informovali o aktuálnych otázkach prístupového procesu oboch krajín do EÚ, najmä tých, ktoré sa týkali poľnohospodárskej politiky, finančno-rozpočtových ustanovení, ale aj jadrovej energetiky.

SkryťVypnúť reklamu

25. mája 2004 - Podpredseda vlády SR Pál Csáky sa stretol vo Vilniuse s ministrom zahraničných vecí Litovskej republiky Antanasom Valionisom a podpredsedom parlamentu a predsedom výboru pre záležitosti EÚ Vytenisom Andriukaitisom. So šéfom diplomacie sa Csáky zhodol na nevyhnutnosti vytvoriť efektívny a spravodlivý systém vzťahov medzi vládou a parlamentom tak, aby exekutíva mohla flexibilne komunikovať s Bruselom, ale parlament bol zainteresovaný do procesu tvorby a aplikácie európskej legislatívy. V podobnom duchu rokoval aj s podpredsedom litovského parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu