Bratislava/Vilnius 27. februára (TASR) - Slovenský prezident Ivan Gašparovič priletí v pondelok 28. februára do Litovskej republiky, kde bude na oficiálnej trojdňovej návšteve. Pri tejto príležitosti vydáva TASR chronológiu dôležitých medzníkov vo vzťahoch na bilaterálnej úrovni medzi Litvou a SR za posledných 10 rokov.
16. decembra 1995 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar sa počas madridského summitu Európskej únie (EÚ) stretol s litovským prezidentom Algirdasom Brazauskasom. Obaja partneri rokovali najmä o ambíciách Litvy vstúpiť do Európskej zóny voľného obchodu (CEFTA).
15. marca 1995 - Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Jozef Gajdoš prijal v Bratislave tajomníka Národnej obrany Litovskej republiky plukovníka Jonasa Gečasa. Išlo o prvý kontakt v histórii rezortov obrany oboch krajín. Počas rozhovoru konkretizovali prípravu zmluvy o spolupráci medzi SR a Litvou vo vojenskej oblasti.
15. februára 1996 - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jozef Šesták počas krátkej návštevy Litvy rokoval s tamojším šéfom diplomacie Povilasom Gylysom. Rokovania sa týkali najmä rozvoja vzájomných vzťahov.
26. júna 1996 - Dohodu medzi Ministerstvom životného prostredia SR a Ministerstvom ochrany životného prostredia Litovskej republiky o spolupráci v oblasti ochrany životného prostredia podpísali v Bratislave ministri Jozef Zlocha a Bronius Bradauskas. Podľa tohto dokumentu zmluvné strany začali spolupracovať na princípoch rovnoprávnosti a vzájomnej výhodnosti.
28. augusta - 1. septembra 1996 - Minister životného prostredia SR Jozef Zlocha pracovne navštívil Litvu. Počas návštevy rokoval so svojím litovským rezortným kolegom Borniusom Bradauskasom o prehĺbení vzájomnej spolupráce v súvislosti s ochranou životného prostredia. Návšteva slovenského predstaviteľa nadväzovala na nedávne podpísanie dohody medzi oboma ministerstvami v júni roku 1996.
27. novembra 1996 - Podpredseda NR SR Augustín Marián Húska v Bratislave prijal ministra zahraničných vecí Litvy Povilasa Gylysa. Obaja partneri rokovali o urýchlení ratifikácie vzájomných zmlúv a perspektívach bilaterálnych vzťahov. Protokol o spolupráci medzi Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom zahraničných vecí Litvy zároveň podpísali ministri oboch rezortov, Pavol Hamžík a Povilas Gylys, pričom sa zhodli na rozvoji spolupráce medzi oboma krajinami na všetkých úrovniach. Dohodu o voľnom obchode medzi Slovenskou a Litovskou republikou podpísali minister hospodárstva SR Karol Česnek a litovský hosť.
17. - 18. mája 2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda oficiálne navštívil Litovskú republiku. Cieľom návštevy bolo zintenzívnenie vzájomnej bilaterálnej spolupráce medzi SR a Litvou v politickej a ekonomickej oblasti. Išlo o historicky prvú návštevu slovenského premiéra v Litve od vzniku samostatného Slovenska. Predsedu vlády SR sprevádzal aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ. Témou rokovania s predsedom vlády Litvy Andriusom Kubiliusom bola aj spoločná snaha o začlenenie do európskych a transatlantických štruktúr. Slovenský premiér na podobné témy rokoval aj s prezidentom Valdasom Adamkusom a predsedom litovského parlamentu Vytautasom Landsbergisom. Diskutovalo sa aj o snahe Litvy vstúpiť do CEFTA.
15. - 16. marca 2004 - Medzivládnu dohodu medzi Slovenskou republikou a Litvou o bezvízovom styku a dohodu o vzájomnej podpore investícií podpísali vo Vilniuse ministri zahraničných vecí Eduard Kukan a Antanas Valionis. Šéfovia diplomacií Litvy a SR zhodne konštatovali, že vzťahy medzi Vilniusom a Bratislavou, ktoré ašpirovali na skoré členstvo v NATO a EÚ, sa v poslednej dobe pozitívne rozvíjali. Počas vzájomného stretnutia prezident Litvy Valdas Adamkus ministrovi zahraničných vecí SR odovzdal pozvanie pre prezidenta Rudolfa Schustera. E. Kukan s litovským prezidentom rokoval o rozvoji vzťahov medzi oboma krajinami.
21. - 22. januára 2002 - Minister obrany SR Jozef Stank navštívil Litovskú republiku, kde informoval svojho rezortného partnera Linasa Linkevičiusa o hlavných aspektoch reformy ozbrojených síl SR s dôrazom na modernizáciu, reštrukturalizáciu a profesionalizáciu armády. Návšteva vyvrcholila podpisom bilaterálnej dohody o spolupráci vo vojenskej oblasti medzi ministerstvom obrany SR a ministerstvom národnej obrany Litovskej republiky. Prehĺbenie spolupráce Litvy a Slovenska v ekonomickej a vojenskej oblasti bolo spoločnou prioritou oboch krajín, pretože reálny stav nezodpovedal ich možnostiam. Po rokovaní s predsedom litovskej vlády Rolandasom Paksasom a litovským ministrom obrany to konštatoval minister zahraničných vecí SR.
3. mája 2002 - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ, absolvoval dvojstranné slovensko-litovské konzultácie. S námestníkom litovského ministra zahraničných vecí pre otázky európskej integrácie Rytisom Martikonisom sa vzájomne informovali o aktuálnych otázkach prístupového procesu oboch krajín do EÚ, najmä tých, ktoré sa týkali poľnohospodárskej politiky, finančno-rozpočtových ustanovení, ale aj jadrovej energetiky.
25. mája 2004 - Podpredseda vlády SR Pál Csáky sa stretol vo Vilniuse s ministrom zahraničných vecí Litovskej republiky Antanasom Valionisom a podpredsedom parlamentu a predsedom výboru pre záležitosti EÚ Vytenisom Andriukaitisom. So šéfom diplomacie sa Csáky zhodol na nevyhnutnosti vytvoriť efektívny a spravodlivý systém vzťahov medzi vládou a parlamentom tak, aby exekutíva mohla flexibilne komunikovať s Bruselom, ale parlament bol zainteresovaný do procesu tvorby a aplikácie európskej legislatívy. V podobnom duchu rokoval aj s podpredsedom litovského parlamentu.