SME

Chronológia vzťahov medzi SR a Lotyšskom

Bratislava/Riga 27. februára (TASR) - Slovenský prezident Ivan Gašparovič priletí v stredu 2. marca do Lotyšskej republiky, kde bude na trojdňovej oficiálnej ...

Bratislava/Riga 27. februára (TASR) - Slovenský prezident Ivan Gašparovič priletí v stredu 2. marca do Lotyšskej republiky, kde bude na trojdňovej oficiálnej návšteve. Pri tejto príležitosti vydáva TASR chronológiu dôležitých medzníkov vo vzťahoch na bilaterálnej úrovni medzi Lotyšskom a SR za posledných 10 rokov.

27. júna 1995 - Premiér SR Vladimír Mečiar sa počas zasadnutia Európskej rady v Cannes stretol s prezidentom Lotyšskej republiky Guntisom Ulmanisom, s ktorým mal bilaterálne rokovania o rozvoji vzťahov medzi oboma krajinami a o ich prístupovom procese do EÚ a NATO.

SkryťVypnúť reklamu

18. - 19. apríla 1996 - Minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk oficiálne navštívil Lotyšskú republiku. J. Schenk rokoval so svojím rezortným kolegom Valdisom Birkavsom. Prijal ho aj predseda vlády Andris Škele. Počas návštevy ministri zahraničných vecí oboch krajín podpísali Dohodu o voľnom obchode medzi Slovenskou republikou a Lotyšskou republikou. Lotyšsko prejavilo záujem o vstup do CEFTA, v čom ho SR podporovala.

7. - 8. apríla 1998 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar oficiálne navštívil Lotyšskú republiku. V Rige rokoval s premiérom Guntarsom Krastsom. Obaja sa zaoberali otázkami dvojstranných vzťahov európskej integrácie, kde boli priority oboch krajín totožné s otázkami vnútorného transformačného procesu Lotyšska a Slovenska. Dohodli sa aj na podpore budúceho členstva Lotyšska v rámci CEFTA. V podobnom duchu rokoval s lotyšským prezidentom Guntisom Ulmanisom. Integrácia SR a Lotyšska do NATO a EÚ dominovala aj v rozhovoroch premiéra SR s lotyšským ministrom zahraničných vecí Valdisom Birkavsom a Andrisom Ameriksom, podpredsedom parlamentu (Saeima). Počas návštevy predstavitelia oboch krajín podpísali tri bilaterálne dokumenty - Dohodu o leteckej doprave medzi SR a Lotyšskou republikou, Dohodu o medzinárodnej cestnej doprave a Dohodu o podpore a vzájomnej ochrane investícií.

SkryťVypnúť reklamu

11. marca 1999 - Dohodu o zabránení dvojitého zdanenia a Protokol o rezortnej spolupráci podpísali v Bratislave minister zahraničných vecí Lotyšskej republiky Valdis Birkavs a jeho slovenský rezortný kolega Eduard Kukan.

24. - 25. mája 1999 - Podpredseda vlády SR pre integráciu Pavol Hamžík navštívil Lotyšskú republiku. Slovenský vicepremiér rokoval s podpredsedom lotyšskej vlády pre záležitosti EÚ Guntarsom Krastsom, podpredsedom parlamentu Indulisom Berzinsom, ministrom zahraničných vecí Valdisom Birkavsom a s lotyšským prezidentom Guntisom Ulmanisom. Ťažiskovým bodom rokovaní bola príprava na začiatok rokovaní o vstupe SR a Lotyšska do EÚ pred jej decembrovým helsinským summitom. Počas návštevy podpísal s lotyšským ministrom vnútra Robertsom Jurdžsom Medzivládnu dohodu o spolupráci v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu.

SkryťVypnúť reklamu

12. júna 2000 - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ podpísal v Rige so svojím lotyšským kolegom Marisom Riekstinšom protokol o výmene ratifikačných inštrumentov pre dohovor medzi SR a Lotyšskom o zabránení dvojitého zdanenia, ktorý umožňuje intenzívnejšiu hospodársku a obchodnú spoluprácu medzi oboma štátmi. Na rokovaní s Andrisom Kesperisom, ktorý bol vedúcim negociačného tímu Lotyšska, si obaja predstavitelia vymenili skúsenosti z procesu, ktorý obidve krajiny začali po helsinskom summite EÚ.

5.- 6. novembra 2000 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan oficiálne navštívil Lotyšskú republiku. S rezortným partnerom Indulisom Berzinsom rokoval v Rige o rozvoji bilaterálnych vzťahov, o európskej integrácii a aktuálnych medzinárodnopolitických otázkach. E. Kukan rokoval o podobných témach aj s lotyšskou prezidentkou Vaira Vike-Freibergovou, predsedom vlády Andrisom Berzinsom a predsedom parlamentu Janisom Straumeom. Počas návštevy minister Kukan slávnostne otvoril Veľvyslanectvo SR v Rige s pôsobnosťou pre Lotyšskú, Litovskú a Estónsku republiku.

SkryťVypnúť reklamu

27. - 28. novembra 2000 - Záujem Lotyšska a Slovenska o vstup do Severoatlantickej aliancie vyjadrili v Rige v rámci prvého bilaterálneho stretnutia ministri obrany oboch krajín Pavol Kanis a Girt Valdis Kristovskis. Minister Kanis podpísal so svojím lotyšským kolegom Girtom Valdisom Kristovskisom zmluvu o spolupráci vo vojenskej oblasti medzi Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom obrany Lotyšskej republiky.

7. - 8.februára 2001 - Ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku SR Mária Machová navštívila Lotyšsko, kde rokovala s ministrom hospodárstva Aigarom Kalvitisom a ministrom dopravy Anatolijsom Gorbunovsom o špecifikách v privatizačnom procese v oboch krajinách.

13. - 14. mája 2001 - Slovensko-lotyšské vzťahy a integrácia oboch krajín do európskych a transatlantických štruktúr dominovali na rokovaní predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu a lotyšského premiéra Andrisa Berzinsa. V rámci návštevy SR prijali A. Berzinsa prezident SR Rudolf Schuster a predseda NR SR Jozef Migaš, ktorí s ním rokovali o podobných témach. Témou rozhovoru, najmä oboch premiérov, bola aj spolupráca Lotyšska a Slovenska v hospodárskych oblastiach - najmä v zbrojárstve.

SkryťVypnúť reklamu

26. - 27. novembra 2003 - Otázky zahraničnej politiky, pripravovaného plnoprávneho členstva SR i Lotyšska v EÚ a pozícia národných parlamentov vo vzťahu k výkonnej moci tvorili nosnú časť stretnutí predsedu NR SR Pavla Hrušovského s lotyšskou prezidentkou Vairou Vike-Freibergovou a predsedníčkou parlamentu Ingridou Udreovou v Rige.

24. mája 2004 - Národné vlády Lotyšska a Slovenska podporujú taký model Európskej komisie, v ktorej bude mať každá členská krajina svojho komisára. V Rige sa na tom zhodli podpredseda vlády SR Pál Csáky a jeho lotyšský partner Ainars Šlesers, keď bol slovenský vicepremiér na pracovnej návšteve tejto pobaltskej krajiny.

2. februára 2005 - Minister zahraničných vecí Lotyšska Artis Pabriks a jeho rezortný kolega Eduard Kukan podpísali v Bratislave Dohodu medzi vládami o vzájomnej ochrane utajovaných skutočností. Dominantnými témami rokovania boli bilaterálne vzťahy a aktuálne otázky európskej agendy. Návšteva lotyšského ministra Pabriksa potvrdila dobrú úroveň vzájomných vzťahov a záujem o prehlbovanie spolupráce štátov ako členov EÚ a NATO. Pabriksa prijal aj prezident Ivan Gašparovič a podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš. Lotyšský minister zahraničných vecí Artis Pabriks požiadal Ivana Gašparoviča o podporu pri presadení podpisu hraničnej dohody medzi Lotyšskom a Ruskom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 14 979
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 113
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 457
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 332
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 304
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 794
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 749
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Akciové trhy prudko klesajú.

Na nájdenie vinníka nie je potrebné ekonomické vzdelanie.


103
Trhy na Wall Street.

Príležitosťou môžu byť napríklad farmafirmy či biotechnologické tituly.


Katarína na školskej akcii World Heritage Day.

Domov má na dvoch kontinentoch.


5
Matia Lenická

Trump urobí všetko, aby sa zapísal do histórie. Aj na spôsob cisára Nera.


9

Sportnet

Športový program na najbližších sedem dní. Slovenská hokejová reprezentácia odštartuje prípravu na MS dvojzápasom so Švajčiarskom.

Športový program na najbližších sedem dní. Pozrite si TV program.


Slovenský futbalista Ivan Schranz v drese SK Slavia Praha.

Schranz pripravil oba góly Slavie.


Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Hráči Montrealu sa radujú z výhry v zápase Montreal Canadiens - Nashville Predators.

Canadiens svoje postupové vyhliadky ešte viac posilnili z nedele na pondelok triumfom 2:1 nad Nashvillom Predators.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu