BRATISLAVA 27. februára (SITA) - Predseda parlamentného branno-bezpečnostného výboru Robert Kaliňák hodnotí bezpečnostné opatrenia počas summitu Bush - Putin v Bratislave veľmi pozitívne. Podľa neho pri tejto otázke nemožno hovoriť o koalícii či opozícii, ale prácu polície a ďalších bezpečnostných zložiek treba vnímať cez bezpečnosť obyvateľov krajiny. "Bolo niekoľko informácií, rôzne náznaky teroristických útokov, spomínali sa aj Mochovce, ale nič sa nepotvrdilo," uviedol v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Žiadna zo spravodajských informácií nebola podľa neho taká závažná, aby vyvolala obavy.
Kaliňák sa vyjadril aj k prijatému uzneseniu vlády, na základe ktorého môže minister obrany dať v prípade ohrozenia vzdušného priestoru krajiny pokyn na prípadné zostrelenie civilného lietadla. "Je to horúci zemiak, ktorý je v každom štáte," podotkol. Kaliňákovi sa nepáči, že Slovensko prijalo uznesenie k tejto téme práve pred summitom, pretože sa o tom malo hovoriť už dávno. "Mala by sa presne zadefinovať, kedy je ten hraničný čas a kedy takýto príkaz vydať," myslí si.
Predseda Branného a bezpečnostného výboru NR SR je presvedčený, že jednostranná politika Slovenska iba vo vzťahu k USA je škodlivá. "Musíme si uvedomiť, že nejdeme po inej ceste ako ostatné európske krajiny a treba rešpektovať európsku politiku," zdôraznil. Snaha o nadštandardné vzťahy so Spojenými štátmi americkými môže podľa neho vniesť rozpor do politiky a prehlbovať pocit rozdielnosti medzi tzv. starou a novou Európou. "Musíme sa snažiť stmeliť celú Európu," podotkol. Základom zahraničnej politiky SR by mali byť vyvážené vzťahy krajiny k USA aj k Rusku.
Bushova návšteva na Slovensku nie je podľa Kaliňáka ocenením za jasný postoj a účasť slovenských vojakov v Iraku. Ako pripomenul, SR bola poslednou krajinou z nových členov NATO, kde ešte americký prezident nebol. Zároveň znovu zopakoval postoj Smeru k útoku na Irak, ktorý označil za porušenie medzinárodného práva. "Diktátorské režimy sú aj v iných krajinách než v Iraku, ale sú omnoho menšie a chudobnejšie a Aliancia sa tam neženie," vyjadril svoj názor. Podľa neho bol Irak vždy záujmovou oblasťou USA. Dnešnú účasť vojakov na mierovej misii v Iraku však neodsudzuje, treba ale podľa neho diskutovať o účelnosti ich zotrvania v tejto krajine.