Bratislava 28. februára (TASR) - Pracoviská Slovenskej akadémie vied (SAV) majú v súčasnosti schválených už vyše 50 projektov na riešení ktorých budú spolupracovať s viacerými zahraničnými partnermi v rámci terajšieho 6. rámcového programu Európskej únie (6. RP EÚ). Tradičná je však aj dvojstranná spolupráca ústavov SAV so susednými štátmi najmä s Českou republikou, Maďarskom a Poľskom ako aj s mimoeurópskymi krajinami, napríklad s USA, Japonskom a ďalšími.
Ústavy SAV majú v súčasnosti uzavretých 25 bilaterálnych dohôd o spolupráci s vedeckými inštitúciami v USA a 52 ľudí bolo v rámci týchto dohôd vyslaných na pobyty v tamojších ústavoch alebo univerzitách, konštatoval predseda SAV profesor Štefan Luby.
Obsahom trojstrannej spolupráce Virologického ústavu SAV v Bratislave s partnermi v USA a Veľkej Británii je výskum monoklónnych protilátok. Jedna z týchto protilátok bola zahrnutá do diagnostickej súpravy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a využíva sa na diagnostiku chrípky. Ďalším príkladom je spolupráca Astronomického ústavu SAV, ktorý sa podieľa na grante Americkej astronomickej spoločnosti a v rámci toho skúma metódami spektroskopie hviezdy a dvojhviezdy. S partnermi v Spojených štátoch amerických spolupracujú aj mnohé ďalšie ústavy SAV, medzi nimi Geofyzikálny, Prognostický, Onkologický, Ústav molekulárnej biológie a ďalšie, povedal predseda SAV.
Okrem dvojstranných dohôd s ústavmi či univerzitami v USA sa realizujú aj dohody na vyššej úrovni, napríklad medzi Slovenskou akadémiou vied a Národnou vedeckou nadáciou USA (National Science Foundation) a inými.