Bratislava 1. marca (TASR) - ĽS-HZDS podľa svojho predsedu Vladimíra Mečiara zatiaľ nemá záujem o vytváranie koalície so stranou Smer do regionálnych volieb.
"V Prešove Smer nechcú, pretože nás Smer podviedol. Boli sme v koalícii, a nakoniec, keď boli problémy v HZDS, poslancov HZDS vyhádzali z poslaneckého klubu. Boli sme v koalícii v Banskej Bystrici, Smer nás podviedol. Boli sme v koalícii v Trnave, Smer nás podviedol," konštatoval dnes pred novinármi Mečiar. Smer podľa jeho slov podviedol ĽS-HZDS aj vo všetkých záväzných otázkach v oblasti spolupráce v parlamente.
"Bolo by dobré, keby zlyhania pána Fica neboli pripisované systému tajných dohôd ĽS-HZDS s niekým iným, pretože žiadne tajné dohody nemáme," poznamenal líder ĽS-HZDS. "Je mi známe, že v minulom roku rokovalo vedenie Smeru o možných koalíciách, na prvom mieste bolo SDKÚ, na druhom mieste ANO ako možný koaličný partner," dodal v tejto súvislosti. Smer podľa Mečiara rokuje i s KDH, a v novembri minulého roka hovoril Fico aj s lídrom SMK Bélom Bugárom. "Kde sa dohodli, že do volieb nebudú prezentovať ústretovosť pre spoluprácu, lebo by to aj jednému aj druhému znamenalo úbytok členskej základne, ale po voľbách áno," komentoval líder ĽS-HZDS.
Jediným krajom, kde by ĽS- HZDS mohlo kandidovať v koalícii so Smerom je Nitriansky vyšší územný celok. Spolu s ĽS-HZDS a Smerom sú partnermi v tzv. slovenskej koalícii i SDKÚ a KDH. "V ostatných krajoch zatiaľ Smer neprijímajú naši funkcionári," spresnil Mečiar. V Banskej Bystrici sa črtá koalícia ĽS-HZDS, SDKÚ, KDH a ANO, v Košickom prijíma ĽS-HZDS na post župana kandidáta KDH Rudolfa Bauera. V Prešovskom kraji bude ĽS-HZDS tvoriť koalíciu s akýmikoľvek stranami i KSS mimo Smeru. V Bratislave je situácia 50 na 50, či ísť so Smerom alebo stranami vládnej koalície. V Trenčíne sa črtá možnosť koalície na lídra VÚC, Trnava je otvorená, v Žiline kandiduje ĽS-HZDS súčasného župana Jozefa Tarčáka, očakáva protikoalíciu Smeru, SNS a ANO. Mečiar pripúšťa, že dohody uzatvorené pri regionálnych voľbách čiastočne predurčujú predpolie pre vytváranie koalícií po parlamentných voľbách.
Základný boj o voliča podľa šéfa najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany prebehne práve medzi ĽS-HZDS a Smerom, lebo Smer berie ĽS-HZDS voličov. Ostatné strany majú podľa Mečiara stabilizovanú svoju členskú základňu. Výhrady má líder ĽS-HZDS i k programu Smeru, ktorý sa podľa neho nedá realizovať a nie je alternatívou pre Slovensko do budúcna.
ĽS-HZDS nesúhlasí, aby sa stala Bratislava samostatným VÚC a okresy Pezinok, Malacky a Senec by sa pripojili k trnavskému kraju. Rovnako je proti tomu, aby sa zlúčila funkcia primátora Bratislavy s postom bratislavského župana.
Mečiar odmieta a bude odmietať i zákon preukazovaní pôvodu majetku z dielne Smeru. Dôrazne nesúhlasí s kľúčovým ustanovením právnej normy, podľa ktorej dôkazné bremeno je na strane podozrivého, ktorý by mal preukázať, že majetok nadobudol z legálnych príjmov.
bmg per