Bratislava 28. decembra (TASR) - Od 1. januára 2002 sa v 12 krajinách Európskej únie zavádza jednotná mena EURO. Doteraz vyvolala množstvo polemík, pozitívnych i odmietavých názorov a stanovísk obyvateľov týchto štátov, ako aj niektorých popredných politikov. Občania Rakúska, Nemecka, Fínska, Francúzska, Írska, Španielska, Portugalska, Talianska, Grécka, Belgicka, Holandska a Luxemburska budú musieť najneskôr do konca februára minúť peniaze v národnej mene, na ktoré boli zvyknutí dlhé desaťročia, alebo ich včas zameniť za euro. K prechodu na euro nepristúpila Veľká Británia, Dánsko a Švédsko, kde si budú naďalej "užívať" a platiť svojimi librami-šterlingami a korunami.
Aké meny sa najčastejšie používajú v ďalších štátoch sveta? V 216 štátoch, štátikoch, krajinách, republikách, kráľovstvách, kniežatstvách a iných monarchiách, ostrovných či mestských štátoch, veľmociach i trpaslíkoch je najrozšírenejším platidlom dolár. Okrem USA ho používajú napríklad aj v Austrálii, Kanade, na Bahamách, Grenade, Kajmanských ostrovoch i Ostrovoch sv. Vincenta. Dolármi možno platiť celkovo v 51 krajinách sveta, aj keď napríklad americký, kanadský alebo novozélandský dolár je platidlom aj v iných, nielen materských štátoch, predovšetkým bývalých kolóniách.
Druhou najrozšírenejšou menou - v 31 krajinách sveta - je frank. Používajú ho v Belgicku, Džibuti, Komorských ostrovoch a, samozrejme, vo Francúzsku, Švajčiarsku a Luxembursku.
Na ďalších miestach sa umiestnili libra (v 12 krajinách), rupia, koruna a dinár (po 11) peso (9) a líra (6).
Zaujímavosťou je, že v 54 štátoch je uzákonený taký názov menovej jednotky, ktorý nie je zhodný zo žiadnym iným. Do tejto skupiny sa zaraďuje takmer celý bývalý socialistický tábor na čele s Ruskom - rubeľ, Poľsko - zloty, Ukrajina - hrivna, Maďarsko - forint, Rumunsko - lei, Bulharsko - leva, Vietnam - dong, Mongolsko - tügrik, Albánsko - lek, Angola - kwanza i Afganistan - afgání. Výnimkou bolo Československo s korunou, bývalá NDR s markou a Kuba s pesom.
Medzi národné meny, ktoré slovenské banky sotva majú v sejfoch a trezoroch, patria napríklad bangladéšska taka, barmský kyat, ghanská cedi, guinejská syli, laoský kip, namíbijský rand a nigérijská maira. Papuánski občania spolu s výplatnými páskami dostávajú kiny, Peruánci soly, Thajčania bahti a obyvatelia Západnej Samoy taky.