Bratislava 28. decembra (TASR) - V centrálnej zóne Bratislavy bude od 1. januára budúceho roka platiť najvyššia povolená rýchlosť 30 km/h. Na zvýraznených ohraničujúcich uliciach budú môcť vodiči jazdiť maximálne päťdesiatkou. Naopak zvyšujú sa pokuty, ktoré budú môcť policajti inkasovať za dopravné priestupky.
Cieľom nového bratislavského projektu pod názvom Zóna 30 by malo byť upokojenie dopravy v centre mesta. Opatrenie by malo zároveň zvýšiť bezpečnosť premávky a najmä chodcov. Zónu 30 ohraničujú komunikácie Staromestská, Námestie 1. mája, Kollárovo námestie, Mickiewiczova, Záhradnícka, Karadžičova, Dostojevského rad, Vajanského nábrežie a Rázusovo nábrežie.
V bratislavskej doprave čakajú od Nového roka zmeny aj šoférov vozidiel zásobovania. V oblasti Zóny s dopravným obmedzením bude dovolené zásobovanie len v pracovných dňoch od 6.00 do 10.00 h a od 16.00 do 18.00 h. V inom čase budú zásobovacie boxy k dispozícii užívateľom neprenosných platných parkovacích kariet. Opatrenie by malo sprístupniť zásobovacie plochy pre miestnych obyvateľov.
Za prípadné priestupky bude môcť polícia od 1. januára vodičov motorových vozidiel pokutovať prísnejšie. Umožní jej to novela priestupkového zákona, ktorá nadobudne účinnosť od Nového roka. V prípade prekročenia rýchlosti o menej ako 40 km/h, alebo porušenia iného všeobecne záväzného právneho predpisu o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, môže vodič na mieste dostať blokovú pokutu až do výšky 2000 korún (v súčasnosti je to 500 Sk). Za prekročenie povolenej rýchlosti o viac ako 40 km/h, môže dostať v správnom konaní (na dopravnom inšpektoráte) pokutu až do výšky 7000 Sk. Nedisciplinovaní šoféri zároveň budú musieť počítať s možným odobratím vodičského preukazu až na jeden rok. Za alkohol za volantom nad 1,0 promile môže policajt zinkasovať až 15 000 korún. Vodič naopak bude môcť "dostať" dvojročný zákaz jazdiť. Do 1,0 promile to môže byť 10 tisíc Sk a "stop" na jeden rok. Toho, kto sa odmietne podrobiť dychovej skúške na alkohol alebo lekárskemu vyšetreniu odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu, bude policajt považovať za opitého alebo nadrogovaného. V správnom konaní mu môže dať pokutu do 15 000 korún. S vodičským preukazom sa bude musieť rozlúčiť až na dva roky. Nevyplatí sa ani jazda bez vodičského oprávnenia (7000 Sk a zákaz činnosti na jeden rok). Ak sa vodič stane účastníkom dopravnej nehody a nezastaví motorové vozidlo alebo si nesplní zákonom stanovenú povinnosť účastníka dopravnej nehody, môže dostať až päťtisícovú pokutu a zákaz činnosti do 6 mesiacov.