Bratislava 28. decembra (TASR) - Deväťročné úsilie príslušníkov Armády Slovenskej republiky je spojené s plnením náročných úloh pri zabezpečovaní obrany našej vlasti, jej suverenity a nezávislosti. Významné výsledky sa dosiahli vo výcviku a zvyšovaní bojovej pripravenosti vojsk, podarilo sa dosiahnuť takmer dvojnásobok nalietaných hodín vo výcviku pilotov, pripravenosť záloh sa zvýšila zdokonaľovacou službou vo vybraných vojenských odbornostiach. Uvádza sa to v rozkaze ministra obrany SR Jozefa Stanka, ktorý vydal pri príležitosti 9. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky a 9. výročia vzniku Armády Slovenskej republiky.
Za úspech označil prijatie SR do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, intenzívne pokračujúci proces približovania sa k normám Európskej únie vo všetkých sférach života spoločnosti, ako aj úsilie o úspešné zavŕšenie procesu začlenenia Slovenska do NATO.
V súvislosti s hodnotením dosiahnutých výsledkov minister obrany J. Stank v rozkaze ocenil úspechy slovenských vojakov, ktoré dosahujú v zahraničných mierových misiách OSN, ako aj pod vedením NATO. Zatiaľ čo na začiatku roka 2001 malo Slovensko v mierových misiách 320 vojakov, ku koncu roka ich bolo už 663. Rezort obrany uzavrel dve významné dohody v oblasti medzinárodnej vojenskej spolupráce: dohodu o posilnení slovenskej účasti v Kosove v podobe česko-slovenského práporu a trojstrannú dohodu s poľskými a českými partnermi o zriadení spoločnej brigády. "Vstúpili sme tak do etapy konkrétnej vojenskej spolupráce s našimi susedmi - členmi Severoatlantickej aliancie, ktorá má nesmierny význam pre úspešné zavŕšenie nášho úsilia o členstvo v nej," uvádza sa v rozkaze ministra obrany.
Strategickou prioritou SR je však dosiahnutie plnohodnotného členstva v NATO v čo najkratšom čase. Na plnenie tohto cieľa sa zjednotili rozhodujúce politické sily SR, výsledkom čoho bolo schválenie Bezpečnostnej stratégie SR, Obrannej stratégie SR a Vojenskej stratégie SR poslancami NR SR. Tieto strategické dokumenty potvrdzujú uvedenú prioritu, majú mimoriadny zahranično-politický a vnútropolitický význam a predurčujú Slovensko na kolektívnu obranu. Dlhodobý plán štruktúry a rozvoja ozbrojených síl SR - model 2010 určuje štruktúry a rozvoj pomerne malej, ale dobre vyzbrojenej a vycvičenej profesionálnej armády. Predstavuje základné smerovanie rozvoja armády s prihliadnutím na potreby SR. Znamená úplne novú, vyššiu kvalitu moderných ozbrojených síl, ktoré sú dostatočné na plnenie štátnych záujmov, medzinárodných záväzkov, na elimináciu možných bezpečnostných rizík a ohrození, a to aj vzhľadom na medzinárodný terorizmus.
Na jeseň roku 2002 sa uskutoční pražský summit NATO, na ktorom členské štáty budú rozhodovať o jeho rozšírení. "Do tohto stretnutia nám neostáva veľa času. Preto je nevyhnutné sústrediť úsilie na plnenie opatrení, ktoré bezprostredne súvisia so zavŕšením tejto hlavnej úlohy," uzatvára minister Stank rozkaz k 9. výročiu vzniku SR i ASR.
*st som