BANSKÁ BYSTRICA 2. marca (SITA) - Štátna ochrana prírody (ŠOP) navrhuje, aby sa v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) ponechalo na samovývoj zhruba 107 200 metrov kubických kalamitného dreva zvaleného novembrovou víchricou. Je to zhruba tretina z celkového objemu postihnutého dreva v NAPANT-e. Ide približne o 250 hektárov, čiže 13 percent plôch zasiahnutých víchricou. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol riaditeľ Správy NAPANT Marián Jasík, tieto návrhy sa netýkajú ochranného pásma, kde ochranári proti vyťaženiu všetkého kalamitného dreva nenamietajú.
Ťažisko ochrany prírody by podľa ŠOP malo byť na podpore prirodzených procesov. Ďalším dôvodom, aby sa časť postihnutého lesa ponechala na samovývoj je výskum a praktické vzdelávanie. „Príroda nám poskytla unikátnu možnosť využiť túto situáciu a založiť výskumné plochy, kde budeme sledovať regeneráciu lesa,“ povedal Jasík. Pozorovanie procesov ako sa príroda vyrovnáva s kalamitou tiež môže priniesť nový druh poznávacieho turizmu. „Z okolitých krajín máme informácie, že ľudia majú záujem navštíviť také lokality a často aj s odstupom času vidieť na vlastné oči, čo sa tam zmenilo,“ pripomenul Jasík. Dodal, že na takom turizme zarába napríklad Bavorský národný park.
Podľa ŠOP však nie sú na Slovensku vlastníci lesa dostatočne stimulovaní, aby sa na území národných parkov správali inak ako na nechránených územiach. „Sme jednou zo štyroch krajín na svete, kde sa v národných parkoch oficiálne ťaží drevo,“ uviedol Jasík. Pre ochranárov je tiež nepochopiteľné úsilie vlastníkov lesov spracovať kalamitné drevo aj v tých lokalitách, kde je to pre nich stratové.
Riaditeľ Správy NAPANT-u zdôraznil, že novembrová smršť nebola ekologickou katastrofou, ale javom, ktorý je súčasťou prírody. „Ekologickou katastrofou nemôže byť niečo, čo je prirodzenou súčasťou ekosystému,“ pripomenul Jasík.
SITA k správe vydá zvukovú správu
pt;pu;bl