Vysoké Tatry 2. marca (TASR) - Množstvo snehu v kalamitou postihnutých Tatrách vyvoláva reálne obavy z možných povodní. Do príchodu jari preto treba urýchliť práce na uvoľňovaní vodných tokov od popadaných stromov, ktoré by bránili odtoku vody.
"Treba eliminovať druhotné následky veternej smršte," informoval dnes vo Vysokých Tatrách prednosta Obvodného úradu v Poprade Milan Baran. Pripomenul, že obvodný krízový štáb mimoriadne zasadal od začiatku roka už dvakrát a naďalej aktívne pracuje komisia pre protipovodňovú ochranu. "V januári sme sa zaoberali opatreniami, ktoré treba urobiť vo Vysokých Tatrách, vrátane oblastí s piatym stupňom ochrany. Vo februári sme sa venovali aj protipovodňovým opatreniam v podhorí, teda v podtatranských obciach," uviedol prednosta. Zdôraznil, že Povodie Dunajca a Popradu a tiež podtatranské obce dostali úlohu monitorovať kritické miesta, na ktorých by sa mohli hromadiť odplavované stromy, pne a konáre. Protipovodňová komisia vytypuje miesta, kde by sa dali vytvoriť tzv. suché poldre na odvádzanie vody. "Najbližšie sa táto komisia zíde v marci," informoval Baran.
Na otázku TASR, kde je situácia najkritickejšia, odpovedal, že celá oblasť Tatier je určitým rizikom, keďže na strmých plochách chýbajú stromy, ktoré spomaľovali topenie sa snehu. Kritické miesta by mali odborníci definovať na marcovom zasadnutí protipovodňovej komisie obvodného krízového štábu.