DROGY: Slovenská spoločnosť si neuvedomuje veľkosť rizika
BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Prínosom v liečbe drogových závislostí na Slovensku je čoraz väčší záujem mladých lekárov o túto problematiku. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol vedúci Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave Ľubomír
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Okruhlica, počas roka 2001 sa mnohokrát stretol s mladými lekármi, ktorí si uvedomujú, že stav závislosti od návykových látok môže viesť až k predčasnej smrti pacientov. Práve tomu možno podľa Okruhlicu zabrániť liečbou. "To ešte skôr ako sa vyvinú ťažšie dôsledky, napríklad nákaza vírusom HIV, ischemická choroba srdca a rakovina," konštatoval.
Najviac podľa Okruhlicu chýba slovenskej spoločnosti, ale aj mnohým politikom vedomie obrovského rizika drogovej závislosti. "Akoby sme sa nechali upokojiť tým, že epidémia drog nenapreduje rýchlejšie a že sa epidémia HIV/AIDS na Slovensku ešte nerozbehla," podčiarkol. Tieto upokojujúce tendencie sa podľa jeho slov prejavujú v znižovaní finančných príspevkov na liečbu drogových závislostí. "Akoby mali niektorí ľudia pocit, že sa nám to už nemôže stať. Dlho sme dúfali, že nás obíde BSE a prišlo. HIV nás ako epidémia zatiaľ obchádza a môžeme sa jej vyhnúť, ale nesmieme znižovať zdroje na prevenciu AIDS a liečbu pacientov so závislosťou," konštatoval Okruhlica. Udržanie súčasného, relatívne nízkeho počtu narkomanov nepovažuje za samozrejmosť. Naopak upozorňuje, že za týmto stavom stojí veľké úsilie množstva ľudí. Podmienkou neustáleho zlepšovania v liečbe drogových závislostí na Slovensku je podľa Okruhlicu všestranná dostupnosť liečby. "Ak ju začneme zanedbávať, kruto sa to vypomstí celej spoločnosti," zdôraznil.
Okruhlica považuje za veľký úspech CPLDZ v roku 2001 fakt, že napriek nepriaznivým okolnostiam udržali plynulosť všetkých programov a služieb. Centrum zvýšilo účinnosť liečby pacientov, pribudli ďalší vyliečení a zvýšil sa aj kredit centra v zahraničí. "Neúspechy CPLDZ nepoznám, sú len veci, ktoré sa nám zatiaľ nepodarilo uskutočniť, ale to sú výzvy do budúcnosti, dodal Okruhlica.
Nový rok 2002 by mal podľa Okruhlicu priniesť systematické pokračovanie v primárnej prevencii, v pôsobení na mladú generáciu, ktorá je najviac vystavená drogovému pokušeniu. "Prajem si, aby sa situácia nezhoršovala, aby sa, hlavne medzi mladými zlepšovala. V liečbe drogových závislostí by mal rok 2002 priniesť viac finančných zdrojov, " dodal