BRATISLAVA 3. marca (SITA) - Lesníci podsúvajú verejnosti demagogické informácie o tom, že ak sa tatranské kalamitné drevo nevyťaží, budú hroziť povodne, tvrdia odborníci. Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave povedal vedúci Katedry Zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (PriF UK) Eduard Stloukal, "presný opak je pravdou, rýchle vyťaženie kalamitného dreva nezníži riziko povodní, ale urýchli odtok a zväčší povodňovú vlnu na dolných častiach toku". Podľa Stloukala štúdia vládneho výboru sa venuje len rýchlemu a bezproblémovému prietoku vyššieho objemu vody korytami potokov - čo dokonca zvyšuje riziko povodní v údoliach rieky Poprad. Takisto rýchlejšie topenie snehu na otvorenom priestranstve rozbrázdenom ťažobnými mechanizmami prudko zvýši eróziu pôdy. Odborníci z PriF UK opakovane ponúkajú vládnemu výboru pre Tatry aj lesníkom svoje vedomosti pri riešení situácie v Tatrách.
Podľa Stloukala dochádza k mystifikácii aj pri uvádzaní rozsahu kalamity a požiadaviek Štátnej ochrany prírody (ŠOP). Novembrová kalamita postihla 14 percent TANAP-u. Ochranári požadujú nezasahovať len do 8 percent územia zo 14, na ktorom leží 4 až 5 percent drevnej hmoty, informoval Stloukal. Podľa neho je od ŠL arogantné, že takúto požiadavku nedokážu akceptovať. Na 31 percentách kalamitného územia odporúčajú odborníci obmedzene ťažiť a zo 61 percent kalamitného územia vyťažiť drevo obvyklými metódami. Ako odhadol Stloukal, predajom kalamitného dreva by Štátne Lesy zarobili dva až trikrát viac ako na začiatku odhadovali a ešte žiadajú od štátu dotáciu na spracovanie veternej smršte, kritizuje Stloukal.
Študenti PriF UK dnes na tlačovej besede predstavili petíciu za ochranu prírodného bohatstva Slovenska Nedajme si Tatry! Podľa študenta Jána Dobšoviča z petičného výboru vznikla petícia ako reakcia na predošlé výzvy 97 mimovládnych organizácií Nové Tatry a vyhlásenie osobností kultúrneho a spoločenského života Nad Tatrou sa blýska... Požiadavky oboch iniciatív sa dostatočne nerešpektujú, tvrdí Dobšovič. Študenti preto v petícii, ktorú zašlú premiérovi Mikulášovi Dzurindovi žiadajú, aby sa rešpektovali stanoviská odborníkov, neporušovali medzinárodné dohody o ochrane prírody, aby sa vyhlásila zonácia TANAP-u podľa návrhu Štátnej ochrany prírody a aby sa rozhodovalo až po širokej verejnej diskusii. Podpisy pod petíciu sa už začali zbierať v Prešove, Banskej Štiavnici, Zvolene či Nitre. Petíciu podporil aj dekan fakulty Anton Gáplovský.