Banská Bystrica 3. marca (TASR) - Ponuka kvalitných odborníkov v strojárskych profesiách na trhu práce v Banskobystrickom kraji je minimálna, nezodpovedá požiadavkám firiem. Absentujú kvalitní nástrojári, sústružníci, frézari, univerzálni obrábači kovov i ďalší špecialisti.
"Je to dôsledok toho, že po rozpade, alebo čiastočnom zániku strojárskych podnikov v Detve, Brezne, Závadke nad Hronom, Hliníku nad Hronom a v ďalších mestách nebol takmer žiaden záujem vyučiť sa v týchto profesiách. Napriek tomu, že strojárska výroba v regióne výrazne ožíva, nedôvera k strojárine pretrváva. Ak by v desiatich stredných školách a učilištiach pripravujúcich budúcich strojárov, zriaďovateľom ktorých je Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), otvorili len po jednej triede, mohlo by sa v nich pripravovať 340 žiakov. V tomto školskom roku sú však miesta v nich obsadené len na viac ako 30 percent," uviedol na dnešnej tlačovej besede vedúci odboru školstva a športu BBSK Dominik Šmondrk.
Záujem žiakov končiacich základnú školu, a najmä ich rodičov, je o prípravu na takzvané čierne remeslo minimálny. Pretrváva totiž nedôvera voči strojárskym firmám a obava z toho, že po ukončení školy nenájdu jej absolventi uplatnenie. Pritom firmy už začali dávať záruku, že budúcich strojárov zamestnajú. Poukazujú však na to, že školy kvôli nedostatku financií nedokážu pripraviť naozaj kvalifikovaných a odborne zdatných strojárov. Nemajú totiž dostatok financií a na prípravu odborníkov im chýbajú moderné stroje. Za vhodnú označili transformáciu týchto škôl späť na podniky. V jednom prípade to už napríklad urobili Železiarne Podbrezová, a. s.
Nedostatok kvalitných absolventov strojárskych profesií potvrdili zástupcovia ROCO-Slovakia, Doka - Drevo, Küster, Rautenbach a ďalších domácich a zahraničných firiem pôsobiacich v Banskobystrickom kraji. Zároveň i to, že sa chcú podieľať na príprave budúcich strojárov. Aj tým, že ponúkajú vlastný vzdelávací program. V rámci neho by mali na prax do konkrétnych firiem žiaci nastupovať čo najskôr a nie až v posledných ročníkoch. V niektorých začali motivovať žiakov aj poskytovaním štipendia a zárukou, že ak budú naozaj schopnými odborníkmi, tak ich zamestnávajú. Rovnako aj budúcim platom, pretože už teraz špičkoví strojári zarábajú približne toľko, ako stredný manažment.
mb nv