BRATISLAVA 3. marca (SITA) - Šéf Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u Peter Líška je nespokojný s tým, že Štátne lesy sú stále stavané do roly ziskuchtivcov. Zisk z ťažby dreva nie je prvoradý, bolo by to v rozpore so zriaďovacou listinou, reagoval pre agentúru SITA na dnešné vyjadrenia odborníkov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (PriF UK) o zárobku na tatranskej kalamite. "Profit zo spracovania kalamitného dreva pôjde celý do rezervného fondu štátneho podniku. Nebudú sa z toho financovať žiadne odmeny ani dividendy," upozornil Líška. Podľa zákona o rozpočtových pravidlách aj podľa zriaďovacej listiny ŠL sa peniaze z rezervného fondu použijú výlučne na verejnoprospešné práce. Ako vysvetlil Líška, upravia sa turistické chodníky, revitalizuje sa územie parku, dobudujú sa lavičky, infocentrá.
Ako zopakoval Líška, hneď po kalamite štát pomohol Štátnym lesom desiatimi miliónmi korún. Tie sa použili na záchranné práce, ktoré celkovo stáli Štátne lesy do polovice januára približne 43 miliónov korún.
Líška rešpektuje názory odborníkov z PriF UK o zvýšenom riziku povodní. Ako však podotkol, na hrozbu záplav a povodní sa pripravuje Krízový štáb okresu Poprad. "Sú to fundovaní ľudia, ktorí rozhodujú podľa argumentov, my sami sme presvedčení o odbornosti týchto krokov," ubezpečil Líška. Ako pre SITA povedal šéf Krízového štábu a prednosta Obvodného úradu v Poprade Milan Baran, situácia sa zatiaľ monitoruje, aj to len v oblastiach pod Tatrami. Drevo treba vypratať z tých znečistených tokov, ktoré sú zdrojom pitnej vody pre Vysoké Tatry a obce. Takisto je potrebné vyhľadať kritické miesta, kde sú v riekach popadané stromy, ktoré by mohli zastaviť prúd vody napríklad pri mostoch. Voda by potom spôsobila obciam problémy. Ako povedal Baran, starostovia jednotlivých obcí spolu s pracovníkmi povodia Dunajca a Popradu by mali do polovice marca vytypovať aj suché poldre, kde by sa voda v prípade rýchleho topenia snehu odvádzala.