BRATISLAVA 3. marca (SITA) - Únia miest Slovenska (ÚMS) nepovažuje poslanecký návrh na vytvorenie deviateho - spišského samosprávneho kraja za dostatočnú zmenu územnosprávneho členenia Slovenska, ako ho sľubovali vo volebných programoch vládne strany. "Je to oprávnená iniciatíva, vychádzajúca zo sľubov poslancov aj premiéra, že ak nič iné, minimálne Spiš bude samostatný krajom. Ideálne by ale bolo systémové riešenie a naplnenie volebných sľubov," povedal pre SITA generálny sekretár ÚMS Marián Minarovič.
ÚMS žiada rešpektovanie prirodzených regiónov a vytvorenie aspoň 12 žúp. Pôvodne navrhovali 16, rovnako ako v dnes ohlásenej iniciatíve Konzervatívny inštitút (KI). Podľa Minaroviča ale stačí 12 samosprávnych regiónov, čo bol pôvodný návrh splnomocnenca vlády Viktora Nižňanského. Vládnym stranám chce pripomenúť ich sľuby na konferencii 14. apríla. Pozvú na ňu aj premiéra Mikuláša Dzurindu, predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, členov vlády a poslancov. "Chceme, aby zložili účet a povedali, ako chcú naplniť volebné sľuby." Spýtať sa tiež chcú, kam chcú smerovať regionálnu reformu.
Súčasné územnosprávne členenie, ktoré je vytvorené umelo a nerešpektuje historické ani geografické danosti, je podľa zástupcov samospráv neudržateľné. O nevyhnutnej zmene má na úvod konferencie ÚMS hovoriť Nižňanský. Na zlý systém samosprávnych krajov narážajú podľa Minaroviča denne všetci, čo ich riadia. Najmä na východnom Slovensku sa v krajoch spájajú veľmi rozdielne územia s rozdielnymi historickými väzbami a záujmami.
Mimovládny Konzervatívny inštitút predstavil návrh na zrušenie 8 samosprávnych krajov a vytvorenie 16 žúp. Vo voľbách do samosprávy by malo byť Slovensko rozdelené na 54 obvodov. K terajším 50 obvodom by pribudlo Štúrovo, Šahy, Veľké Kapušany a Kráľovský Chlmec. Počet poslancov v obvodoch by bol určený zákonom (v rovnakom počte ako v roku 2001), dnes ho stanovuje samosprávny kraj. Úsporu by malo priniesť obmedzenie štátnej správy - osem krajských a 50 obvodných úradov by nahradilo 16 obvodných úradov špecializovanej štátnej správy. Tie by mohli mať pracoviská mimo sídla, konečným cieľom KI však je prenesenie všetkých ich funkcií na obce a úplne zrušenie špecializovanej štátnej správy.