BRATISLAVA 3. marca (SITA) - Generálny prokurátor Dobroslav Trnka nesúhlasí s výrokmi ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktoré pred novinármi vyslovil po tom, ako vláda v stredu odmietla novelu Trestného poriadku z dielne predsedu Smeru Roberta Fica. Trnka má výhrady predovšetkým k tvrdeniu, že ak by sa kauzy, v ktorých sa začalo trestné stíhanie pred 1. septembrom 2004 a dozoruje ich Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vrátili na krajské a okresné prokuratúry, vznikla by možnosť ovplyvňovania prokurátorov v týchto veciach. "Toto tvrdenie vyvoláva dojem, že Úrad špeciálnej prokuratúry je jediná prokuratúra, ktorá môže realizovať veci s istým stupňom utajenia a dehonestuje tým prácu ostatných prokurátorov," uvádza Trnka vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Svetlana Husárová. Upozorňuje, že doposiaľ na týchto kauzách pracovali prokurátori práve okresných a krajských prokuratúr a aj dnes podľa neho existujú kauzy, kde "bolo vytýčené hlavné pojednávanie pred 1. septembrom 2004 a mali by patriť do právomoci Špeciálnej prokuratúry, ale realizujú ich prokurátori krajských a okresných prokuratúr." Nič podľa Trnku však nenasvedčuje tomu, že by títo prokurátori boli pod korupčným tlakom alebo by ich niekto ovplyvňoval.
Trnka je presvedčený, že vytvoril dostatočné nástroje, ktoré takýmto veciam zabránia. Dodáva, že ak by sa takéto prípady vyskytli, nebude mať problém informovať o tom verejnosť a vydať prokurátorov na trestné stíhanie. "Tak ako to bolo aj v minulosti," konštatuje.
Vláda v stredu odmietla Ficovu novelu Trestného poriadku, ktorou sa snažil zefektívniť činnosť Špeciálneho súdu a ÚŠP. Chcel, aby boli tieto inštitúcie príslušné konať len vo veciach, v ktorých bolo začaté trestné stíhanie po 1. septembri 2004. Lipšic po rokovaní vlády označil túto novelu za nesystémovú a ak by takáto zmena prešla, zvýšilo by sa riziko ovplyvňovania prokurátorov.