SME

EÚ: Aj sexuálne témy na programe únie

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Prostitútky z východnej Európy môžu pracovať v akejkoľvek krajine Európskej únie, kde sa predaj sexuálnych služieb toleruje. Európsky súdny dvor tak rozhodol v prospech štyroch prostitútok z Poľska a Českej

republiky, ktorým holandské úrady odmietli vydať pracovné povolenie. Tieto štyri ženy si prenajali "výkladné izby" na výkon svojich služieb v amsterdamskej červenej štvrti. Mesto povoľuje regulovanú prostitúciu, no ženám odmietlo dať pracovné povolenia z dôvodu, že prostitúcia nie je trvalé zamestnanie. Súd však rozhodol, že ak je poskytovanie sexuálnych služieb legálnym obchodom, platia tu také isté pravidlá ako pri inom podnikaní. Kandidátske krajiny majú s EÚ dohody, podľa ktorých môžu ich obyvatelia v krajinách Únie podnikať a táto dohoda by sa mala vzťahovať aj na prostitúciu. Prostitútka len musí dokázať, že je zárobkovo samostatne činná, má prostriedky na začatie podnikania a má tiež primeranú šancu na úspech. V takom prípade krajina ako Holandsko musí povolenie na poskytovanie sexuálnych služieb vydať.



Sexuálne pomôcky nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, a to ani vtedy, ak sú vyrobené z chemických látok, ktoré sa od minulého roku nesmú používať na výrobu detských hračiek, uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie. "Neexistuje dôkaz, že by sa ľudia používajúci tieto sexuálne pomôcky vystavovali zdravotnému riziku," povedal hovorca Úradu na ochranu zdravia a spotrebiteľov Torsten Muench a zdôraznil, že EK neuvažuje o zákaze používania daných chemických látok pri výrobe sexuálnych pomôcok. Podľa niektorých odporcov môžu chemikálie, ktoré sa využívajú na zmäkčenie inak tvrdého polyvinyl chloridu (PVC) poškodiť pečeň alebo narušiť činnosť čriev. Vlády členských štátov EÚ uvalili zákaz na používanie týchto látok pri výrobe detských hračiek kvôli obavám, že by deti pri ich oblizovaní mohli prísť s nimi do kontaktu. Chemický priemysel tieto riziká popiera, pričom argumentuje tým, že pri oblizovaní hračiek je ich toxicita zanedbateľná. "Nemecké štúdie, ktoré skúmali množstvo týchto látok v sexuálnych pomôckach vyrobených z plastov, nepotvrdili, že by pri ich oblizovaní bolo možné prísť do kontaktu so zdraviu škodlivými látkami," povedal Muench. Štúdia však potvrdila, že celkové množstvo chemikálií v sexuálnych pomôckach je 20-krát vyššie ako je povolený limit v detských hračkách, dodal.



Zákaz sexuálneho obťažovania na pracovisku sa má rozšíriť do celej Európskej únie. To je žiadosť poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktorú vyjadrili v druhom čítaní k novele zákona o zrovnoprávnení mužov a žien na pracovisku z roku 1976. Podniky by mali vytvorením akéhosi "dôverníka" zamedziť sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku. Okrem toho žiadali poslanci EP v zamestnaní a v rodine rešpektovať právo ženy na ochranu materstva a tehotenstva. Podľa žiadosti poslancov by mali zamestnávatelia ročne predkladať správu o rovnoprávnosti žien a mužov na pracovisku. Od členských štátov požaduje EP predloženie správy o prijatých pozitívnych opatreniach na vytvorenie rovnakého postavenia pre obe pohlavia. Rada ministrov EÚ žiadala zverejnenie takejto správy len každých päť rokov.



Deväť z desiatich mladých Európanov (88 %) si myslí, že ľudia ich veku sa priaznivo pozerajú na predmanželský pohlavný styk a asi šesť z desiatich je presvedčených, že mladí ľudia sú za právo homosexuálov na manželský zväzok. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Európskej komisie Eurobarometer, uskutočneného na jar tohto roku medzi 1000 mladými ľuďmi vo veku od 15 do 24 rokov. Zisťovanie názorov na určité citlivé otázky spoločnosti sa týkali len mladých ľudí nad 18 rokov, pričom sa netýkali priamo ich názoru, ale názoru na ich rovesníkov. Čo sa týka predmanželského sexu, hranicu 80 % neprekročili len tri krajiny - Írsko (76 %), Británia (77 %) a Grécko (79 %). Podľa reakcií, mladí Gréci (38 %), Taliani (39 %) a Íri (44 %) sú menej naklonení manželstvu homosexuálov. Kontroverznou ostáva otázka adopcie detí homosexuálnymi partnermi. 41 percent mladých Európanov si myslí, že ich rovesníci sú za, pričom znovu ich je najmenej v Taliansku (20 %), Grécku (24 %) a Írsku (27 %). Približne jeden z dvoch (54 %) mladých občanov EÚ predpokladá, že ich rovesníci sú priaznivo naklonení eutanázii. Najvyššie percento je v Holandsku (80 %), kde je eutanázia právne zakotvená, v Belgicku (72 %) a v Dánsku (71 %). Na opačnej strane stojí Grécko s 25 percentami. V porovnaní s rokom 1997, percento mladých ľudí podporujúcich trest smrti klesá. V roku 1997 malo 36 % mladých dojem, že ich rovesníci sú za trest smrti, v roku 2001 tento počet klesol na 27 %. V Belgicku bol pokles najvýraznejší - v roku 1997 podporovalo trest smrti 55 % a v roku 2001 len 29 %. V súčasnosti je tento počet pod 40 % vo všetkých členských krajinách okrem Nemecka, kde je za trest smrti 44 % mladých. Klonovanie je ďalšou kontroverznou otázkou, pričom počet tých, ktorí klonovanie podporujú, stúpol z 9 % v roku 1997 na 12 % v roku



fa

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 613
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 375
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 973
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 670
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 316
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 217
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 054
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 024
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tibor Gašpar, Juraj Gedra a Richard Glück po Bezpečnostnej rade štátu

Denník SME má k dispozícií zápisnicu z výsluchu člena Demokratov.


a 1 ďalší 143
Ilustračné foto

Výluky komplikujú dopravu na všetkých trasách medzi Košicami a Bratislavou.


1
Vládny splnomocnenec požiadal médiá, aby zverejnili fotografiu štúdie.

Štúdia má priveľa slabých miest.


38
Barbora Mareková.

Náš aktuálny problém nie je, či má Viktor Vincze čo jesť.


25

Sportnet

Švajčiarsko - Nemecko: ONLINE prenos zo zápasu na MS v hokeji 2025 vo Švédsku a Dánsku.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu skupiny B na MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Nemecko.


Ružomberčania majú svoj osud vo vlastných rukách.

Zaujímavú zápletku ponúka aj skupina o udržanie sa.


a 1 ďalší
Rostislav Olesz (vľavo) komentuje zápas Česko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2025.

Hodnotenie slovenských zápasov pohľadom experta Sportnetu Rostislava Olesza.


Martin Turčin a 1 ďalší
Michal Martikán.

Kanoisti Slovenska sa tešia zo zisku cenného kovu v tímovej súťaži.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu