Bratislava 4. marca (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) má zásadné námietky voči spoplatneniu doktorandského štúdia, ktoré je súčasťou Návrhu zákona o študentských pôžičkách a o zmene a doplnení niektorých zákonov. O svojom postoji a argumentoch SAV informovala poslancov Národnej rady SR.
"Spoplatnenie doktorandského štúdia (DŠ) bude mať za následok zníženie záujmu o túto najvyššiu formu vzdelávania a odsávanie (odchod) záujemcov do okolitých krajín, ktoré ich s radosťou prijmú, pretože neustále dávajú v tomto smere lukratívne ponuky. Pritom ekonomický prínos spoplatnenia je pre štát, respektíve vysoké školy minimálny, očakávané negatívne dôsledky sú však značné," povedal pre TASR predseda SAV prof. Štefan Luby.
Ako ďalej konštatoval predseda SAV, spoplatnenie DŠ je v rozpore s ideou budovania znalostnej ekonomiky, so zámermi Lisabonskej stratégie EÚ i Lisabonskej stratégie pre Slovensko (2004), v ktorej sú v priorite veda, výskum, vzdelávanie a motivovanie talentovaných ľudí k vedeckej kariére. Zníženie záujmu o DŠ bude pre Slovensko znamenať stratu v získavaní zahraničných projektov, osobitne projektov Európskej únie a NATO, upozornil.
Kľúčovým argumentom pre zamietnutie návrhu spoplatnenia DŠ je podľa slov Lubyho status doktoranda: je to status zamestnanca, ktorý poberá zdaňovaný príjem, platí odvody, nemá sociálne výhody, zapája sa do riešenia výskumných projektov a vyučuje zadarmo v nižších stupňoch - v magisterskom a bakalárskom štúdiu. Platiť za možnosť výkonu takýchto činností je neúnosné, zdôraznil predseda SAV.
"Efektívnosť ukončovania DŠ sa dá zvýšiť podpornými a nie reštrikčnými opatreniami. Veríme, že poslanci NR SR si osvoja argumenty SAV a zasadia sa za zrušenie návrhu na spoplatnenie doktorandského štúdia," povedal Luby.