Previnilcom uložila tiež 247 opatrení na nápravu zistených nedostatkov. Inšpektori vykonali v roku 2004 spolu 2 870 kontrol, čo je o 413 viac ako v roku 2003. Porušenie právnych predpisov zistili pri 1 100 kontrolách, čo znamená 39-percentný podiel z celkového počtu kontrol. Podiel porušenia právnych predpisov sa vlani oproti roku 2003 zvýšil o dve percentá. Ako zdôraznil riaditeľ SIŽP Oto Hornák, primárnym cieľom inšpekcie nie je ukladanie pokút. Tie majú predovšetkým zvýšiť právne vedomie verejnosti.
Najviac pokút - 249 uložili inšpektori odpadového hospodárstva, 197 pokút uložili inšpektori ochrany vôd, 157 inšpektori ochrany prírody a krajiny a 155 inšpektori ochrany ovzdušia. Najviac pokút zaplatili porušovatelia predpisov o ochrane vôd (9 mil. Sk), ďalej porušovatelia predpisov o odpadovom hospodárstve (6,19 mil. Sk), o ochrane ovzdušia (3,29 mil. Sk) a nakoniec o ochrane prírody a krajiny (1,22 mil. Sk).
Inšpekcia sa zaoberala tiež prešetrovaním sťažností, petícií a podnetov. V minulom roku prijala štyri petície, v ktorých sa občania sťažovali na zhoršené životné prostredie. Dve z nich, poukazujúce na znečistenie ovzdušia v Krompachoch a v Čiernej nad Tisou, boli opodstatnené, zostávajúce dve nie. SIŽP riešila vlani 10 sťažností, z ktorých len jedna bola opodstatnená. Inšpekcia takisto prijala 417 podnetov od občanov, mimovládnych organizácií, Štátnej ochrany prírody SR, od orgánov verejnej správy, ako aj viaceré anonymné podnety. Z nich pri 203 podnetoch inšpektori zistili porušenie zákona, pri 146 nie, 38 podnetov sa riešilo aj po uzavretí roka a rovnaký počet inšpekcia odstúpila na vybavenie iným subjektom.
Podnety sa týkali najmä nedodržiavania predpisov pri ochrane vôd, nedovoleného zaobchádzania s nebezpečnými látkami, nedovoleného vypúšťania odpadových vôd do povrchových a podzemných vôd, nadmerného znečisťovania ovzdušia, nezákonného nakladania s odpadmi či so starými vozidlami. Podnety poukazovali aj na porušovanie dohovoru CITES o obchodovaní s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín, porušovanie návštevného poriadku v Tatranskom národnom parku, stavebné, zemné a poľnohospodárske práce v chránených územiach.
Agentúru SITA informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek.