BRATISLAVA 5. marca (SITA) - Počet nevybavených vecí na trestnom úseku slovenských krajských súdov v prvostupňovej agende od roku 2000 každoročne mierne stúpal. Konštatuje to ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vo svojej správe o stave činnosti slovenských súdov za posledných päť rokov.
V roku 2000 bolo na krajských súdoch nevybavených 365 vecí, v minulom roku to bolo až 403 prípadov. Podľa rezortu spravodlivosti počet vybavených vecí (242) mierne stúpol len v roku 2002. V nasledujúcich dvoch rokoch vybavenosť agendy poklesla, to však podľa správy súviselo aj s nižším nápadom vecí na tieto súdy. Výraznejší pokles nových vecí zaznamenalo MS SR hlavne v minulom roku, keď na krajské súdy pripadlo 207 vecí. Oproti roku 2000 je to pokles o viac ako 100 vecí.
Od roku 2000 postupne stúpal na krajských súdoch aj počet sťažností a odvolaní. V roku 2000 prišlo takýchto vecí 6060 a v roku 2004 až 8891. Postupne však vzrastal aj počet vybavených vecí.
Výraznejší nápad trestných vecí zaznamenali aj okresné súdy, úmerne k tomu však vzrástol počet vybavených prípadov. Keď v roku 2000 došlo na okresné súdy 20 632 vecí, v uplynulom roku to bolo až 26 732 vecí. "Podstata výraznejšieho nárastu nápadu vecí je v dôslednejšej práci orgánov prípravného konania pri odhaľovaní a vyšetrovaní trestnej činnosti," konštatuje MS SR v správe. Rezort však priznáva, že vzrástol aj počet nevybavených vecí. Jedným z hlavných problémov sú tzv. reštančné veci, teda neukončené súdne konania trvajúce dlhšie ako šesť mesiacov. "Väčšina z týchto reštančných vecí je z hľadiska ich obtiažnosti náročná na dokazovanie," vysvetľuje MS SR. Zbytočné prieťahy v súdnom konaní však spôsobujú často aj samotní účastníci konania, ktorí využívajú možnosti na spomalenie procesu. "Vo väčšine prípadov totiž pomalé súdne konanie jednému z účastníkov vyhovuje," vysvetľuje MS SR. Pripúšťa však, že sa na prieťahoch mnohokrát podieľajú aj samotní sudcovia, čo dokazujú aj rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva.