Bratislava 6. marca (TASR) - Viac ako 400 verejných funkcionárov musí podľa nového ústavného zákona o konflikte záujmov odovzdať do 31. marca majetkové priznania. Po tomto termíne sa prvýkrát objavia aj na internetovej stránke Národnej rady SR.
Verejní funkcionári, ktorých sa zákon týka, zverejňujú všetky svoje funkcie, príjmy, ktoré im z nich plynú, majetkové pomery, nehnuteľnosti, hnuteľný majetok, vlastnícky vzťah k podielom v obchodných spoločnostiach alebo cenným papierom a tiež všetky záväzky.
Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov bude podľa nového zákona kontrolovať aj majetkové priznania manželiek a neplnoletých detí verejných funkcionárov. Tie však nebudú predmetom zverejnenia.
Na internetovej stránke NR SR sú k dispozícii tlačivá na priznania. Predseda výboru Igor Federič už verejných funkcionárov, ktorých sa zákon týka, listom upozornil na túto povinnosť. Kancelária NR SR by mala majetkové priznania spracovať do 20. apríla, potom ich zverejní na internete.
Ústavný zákon o konflikte záujmov z mája minulého roku má zamedziť zneužívaniu funkcií verejnými činiteľmi. Sprísňuje povinnosti verejných funkcionárov a rozširuje pôsobnosť zákona o ďalších funkcionárov. Stanovuje, aby majetkové priznanie okrem verejného funkcionára podávali aj manžel alebo manželka a neplnoleté deti, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti.
Zákon tiež sprísňuje sankcie za porušenie jednotlivých ustanovení. Najprísnejším postihom má byť strata mandátu. Výbor bude prijímať rozhodnutia vo veci ochrany verejného záujmu najmenej trojpätinovou väčšinou prítomných členov. Na rozhodnutie pléna je potrebná taktiež trojpätinová väčšina.
Zákon o konflikte záujmov sa týka prezidenta, poslancov, členov vlády, sudcov Ústavného súdu SR, členov Súdnej rady, generálneho prokurátora, ombudsmana, vedenia Najvyššieho kontrolného úradu, štátnych tajomníkov, náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľa Slovenskej informačnej služby, členov bankovej rady NBS, rektorov vysokých škôl, vedenia verejnoprávnych inštitúcií, ako aj osôb vykonávajúcich za štát dôležité funkcie v štátnych podnikoch.
Majetkové priznania príslušným komisiám odovzdávajú aj starostovia obcí, poslanci mestských zastupiteľstiev, predsedovia a poslanci vyšších územných celkov. Tieto však nemusia byť zverejnené na internete.