BRATISLAVA 6. marca (SITA) - Polícii v Žilinskom kraji sa podarilo vlani odhaliť výrobcov falzifikátov v dvadsiatich prípadoch, čo je o 16 viac ako v roku 2003. Od začiatku tohto roka zaznamenala žilinská polícia už dvanásť falošných bankoviek. Medzi evidovanými falzifikátmi sú štyri tisíckorunové bankovky, po dve päťstokorunáčky a dvestokorunáčky, jedna stokorunáčka, 100 a 50-eurové bankovky a 100-dolárová bankovka. V roku 2004 zaevidovali 77 prípadov falošných bankoviek, najviac bolo päťstokorunáčiek - 19, tisíckorunáčiek - 13 a stodolároviek - 13. Trestná činnosť spojená s falšovaním a pozmeňovaním verejných listín od roku 1997 v žilinskom regióne prudko narastá, informoval agentúru SITA hovorca tohto kraja Igor Mahút. Donedávna sa stretávali predovšetkým s falšovaním cestovných dokladov a vodičských preukazov občanmi Ukrajiny. Po zavedení vízovej povinnosti pre Ukrajincov falšovanie pokleslo a je približne na rovnakej úrovni ako vlani.
Kvalita falšovaných peňazí sa podľa Mahúta zvyšuje, rovnako ako aj ich počet. Páchateľmi sú často mladí ľudia, najmä študenti stredných, resp. vysokých škôl, ktorí majú prístup k výpočtovej technike. Falzifikáty vyrábajú pomocou scanerov a farebných tlačiarní. Ako Mahút pripomenul, falšovanie meny je trestný čin, ktorý je len veľmi ťažko odhaliteľný. Falšovanie sa trestá odňatím slobody na dva až osem rokov, alebo peňažným trestom. Miestom, kde je zaznamenaný najväčší výskyt falzifikátov, sú peňažné ústavy. Najčastejšie sa dostavajú do obehu v predajných stánkoch, reštauráciách, baroch či diskotékach s nedostatočným osvetlením a veľkou koncentráciou zákazníkov.
Falošné bankovky sa dajú odhaliť najmä hmatom. Bankový papier je charakteristický na dotyk a je vyrobený z bavlny a ďalších prímesí. Druhým veľmi účinným ochranným prvkom je vodoznak - je to zvyčajne portrét osobnosti zreteľne viditeľný proti svetlu a je umiestnený v strednej časti širokého nepotlačeného okraja bankovky. Najvyššiu hodnotu z hľadiska ochrany pred falšovaním má hĺbkotlač. Výška nánosu farby hĺbkotlače je až niekoľko desatín milimetra a dá sa zistiť aj hmatom. Posledným veľmi efektívnym ochranným prvkom proti falšovaniu bankoviek popri ochranných vláknach, ochranných prúžkoch či metalických fóliách je skrytý obrazec, ktorý je umiestnený na lícnych stranách bankoviek. Skrytý obrazec sa stane viditeľným po sklopení bankovky vo výške očí do vodorovnej polohy proti smeru dopadajúceho svetla.