BRATISLAVA 6. marca (SITA) - Aliancia nového občana (ANO) má výhrady k tomu, ako sa plní Programové vyhlásenie vlády v oblasti školstva. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval prvý podpredseda aliancie Ľubomír Lintner, podľa ktorého chcelo vedenie ANO rokovať s KDH. Postoj kresťanských demokratov však ANO sklamal. Tí údajne listom po dvoch týždňoch aliancii odpovedali, že ak majú výhrady k rezortu školstva, tak nech oslovia ministra Martina Fronca. Ak majú politické výhrady, tak ich mali predostrieť na rokovanie Koaličnej rady. Lintner dodal, že túto tému na budúcotýždňové rokovanie koaličných partnerov zaradia.
"Programové vyhlásenie vlády je dobre napísané, ale mnohé veci sa nesplnili a niektoré sa ani nezačali plniť," vyhlásil štátny tajomník ministerstva školstva za ANO František Tóth. Ako príklad uviedol obsahovú reformu, či naplnenie tézy "do školy bez prijímačiek." Tóth tvrdí, že sa snažil počas dvojročného pôsobenia na ministerstve viesť tvorivú diskusiu s ministrom. "Zdá sa mi, ako by z mesiaca na mesiac to bolo ťažšie. Ako keby sa veľmi skoro zvolebnievalo," dodal štátny tajomník v súvislosti s presadzovaním kritizovaných častí programového vyhlásenia vlády.
ANO upozornilo najmä na chýbajúcu obsahovú reformu a stále nepripravený tzv. školský zákon, ktorý ju má zaviesť. Ten podľa Tótha v tomto volebnom období už ani prijatý nebude. "Moderný obsah stále čaká na svoje objavenie. Jediné, čo sa v tejto obsahovej reforme urobilo je, že sa zaviedlo náboženstvo na prvý stupeň," dodal. Zodpovedný je za to podľa neho minister, ktorý od decembra 2002 stále nevybral 21 ľudí do kurikulárnej rady. Tá by mala totiž určovať trendy v obsahovej reforme. Štátny tajomník si nevie vysvetliť, prečo nebola rada doposiaľ vymenovaná. "Možno je to tak, že minister v tom nevidí nejaké základné naplnenie svojej misie, ale vidí ho v iných oblastiach," konštatoval Tóth.
Keďže obsahová reforma na školách stále chýba, ANO chce iniciatívne predložiť nové učebné plány, ktoré by vychádzali z projektu Milénia. Ten pôvodne určoval, že 60 percent výučby by mal určovať štát a 40 percent škola. Išlo by o dvojstupňový model, na základe ktorého by vznikol reálny trh vzdelávania a rodič by si mohol vyberať, aká škola je pre jeho dieťa najlepšia.
ANO kritizuje aj to, že ministerstvo nedostatočne napĺňa predsavzatie vlády o prijímaní na stredné školy bez prijímačiek. Tie by malo totiž nahradiť kvalitné monitorovanie deviatakov testami. Rovnako sa nenapĺňa téza "do školy bez prijímačiek" v prípade vysokých škôl. ANO sa preto chystá novelizovať vysokoškolský zákon. Chce dosiahnuť, aby vysoké školy museli akceptovať výsledky žiaka v externej časti maturít.
SITA vydá k správe zvukovú správu.