Bratislava 6. marca (TASR) - Bývalí páni divokého západu - bájni príslušníci indiánskeho prérijného kmeňa Siouxov sa podľa všetkého preháňajú aj po slovenských prériách. Časť z nich organizuje dobové táborenia, niektorí sa sústreďujú len na kyberpriestor.
"Nie je to len recesia, ale skôr protest proti niektorým otázkam v sčítaní ľudu. A keď som sa už stal Siouxom, tak som vytvoril aj internetovú stránku," povedal pre TASR slovenský Sioux s indiánskym menom Barking Dog, čiže Štekajúci pes. Jeho dielo - internetová stránka siouxkého národa na Slovensku má adresu www.sioux.land.sk. Priznáva sa k tomu, že je jedným z tých ľudí, ktorí sa označili pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2001 ako Siouxovia.
"Dúha stojí na rozhraní búrkových oblakov a slniečka, ohlasujúc zlepšenie počasia, prinesenie lepšej perspektívy, je to most pre isté bytosti kráčajúce medzi zemou a nebom, je to jednotný zväzok rôzností," hovorí o sebe euroindiánsky kmeň Wígmunke Oyáte, čiže Ľud Dúhy na internetovej stránke http://wigmunke.sk. Od roku 1991 funguje aj ako občianske združenie, ktoré organizuje táborenia. Združuje "záujemcov o činnosť v oblasti experimentálnej etnografie severoamerických Indiánov a vytvára im pre činnosť vhodné podmienky."
Siouxovia sa podľa Štekajúceho psa delia na tri vetvy - Lakotov, Dakotov a Nanktonov, ktoré sa delia na menšie kmene. Majú svojich sedem náboženských obradov, pri ktorých sa spája mysticizmus s úctou k prírode a všetkému živému.