Banská Bystrica 29. decembra (TASR) - Do konca januára 2002 môžu záujemcovia prihlásiť svoje diela do súťaže slovenskej kalendárovej tvorby Najkrajší kalendár Slovenska 2002 a Najobľúbenejší kalendár Slovenska 2002. Jubilejný 10. ročník bude mať tradične premiéru v Banskej Bystrici, potom kolekciu najkrajších kalendárov uvidia aj v Leviciach, Bratislave a v Košiciach. Putovná výstava sa skončí na hrade v Slovenskej Ľupči neďaleko Banskej Bystrice.
Jediná prestížna prehliadka slovenských kalendárov začala písať svoju históriu pred desiatimi rokmi. Kým v prvej súťaži o najkrajšie kalendáre rozhoduje o víťazných dielach odborná porota zložená z grafikov, fotografov a iných odborníkov, najobľúbenejšie kalendáre určia v ankete užívatelia, návštevníci výstavy kalendárov.
Organizátori súťaže - Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov (SSN) a Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Banskej Bystrici pripravili v tomto roku 12 súťažných kategórií. V každej ocenia tri najkrajšie diela. Osobitne budú hodnotiť kalendáre firemné (reklamné) i tie, ktoré vydávajú mestá a obce. Novinkou je tzv. autorská súťaž. Do tejto kategórie môžu poslať svoje výtvory ich autori, na rozdiel od iných kategórií, kde kalendáre prihlasujú najmä vydavatelia a tlačiarne.