Bratislava 14. marca (TASR) - O vypustenie druhého a tretieho čítania o návrhu zákona o masových médiách z programu nadchádzajúcej 46. schôdze parlamentu požiadal v mene skupiny poslancov podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Ján Budaj predsedu parlamentu Jozefa Migaša. Bude to už druhé prerušenie schvaľovacieho procesu zákona, ktorý predčasom predložila aj skupina poslancov za HZDS.
Poslanecká iniciatíva pripraviť zákon o masových médiách vychádza z toho, že jeho predchodcom je tzv. tlačový zákon z roku 1966, ktorého znenie ani v podobe novelizácií už nezodpovedá potrebám novinárskej obce a verejnému záujmu. Na novom tlačovom zákone sa pracuje už od roku 1990, pričom od roku 1992 táto problematika spadá pod gesciu Ministerstva kultúry SR. Ním pripravená právna norma mala viaceré nedostatky, že v uplynulých rokoch nedošlo ani k novelizácii pôvodného zákona alebo k schváleniu nového. Poslanecký návrh pripravený skupinou okolo Budaja reflektoval návrh Slovenského syndikátu novinárov, a pôvodne tlačový zákon sa v pracovnej verzii nazýva mediálnym.
Zámerom návrhu zákona je napriek odloženiu schvaľovania zlepšiť podmienky pre slobodný výkon novinárskej práce, určiť podmienky vydávania tlače a spresniť podmienky pre ochranu občanov pred klamlivými alebo znevažujúcimi tvrdeniami médií a zvýšiť transparentnosť mediálneho prostredia. V jeho texte je snaha špecifikovať ústavný zákaz cenzúry, stanoviť práva a povinnosti novinárov v masových médiách pri zhromažďovaní, spracovávaní a šírení informácií a názorov, upraviť vzťahy masových médií, ich vydavateľov i prevádzkovateľov k štátnym a samosprávnym orgánom. Právna úprava sa týka aj vzťahov redakčných kolektívov s vydavateľmi periodickej tlače a prevádzkovateľmi rozhlasového a televízneho vysielania, ako aj spravodajských agentúr a elektronických médií šírených internetom. Zároveň stanovuje podmienky vydávania periodickej tlače.