Bratislava 7. marca (TASR) Vysloviť súhlas s európskou ústavnou zmluvou dnes parlamentu odporučil Výbor Národnej rady SR pre európske záležitosti. Prijatie zmluvy podporilo sedem členov výboru, zdržal sa Karol Ondriaš z KSS.
"Jednoznačne Kresťanskodemokratické hnutie sa vyjadrilo, že nebude trvať na organizovaní referenda, ale bude rešpektovať ratifikáciu ústavnej zmluvy v parlamente," konštatoval dnes po rokovaní výboru pre európske záležitosti jeho predseda Tibor Mikuš z ĽS-HZDS. K pomerne jednoznačne smerovanej diskusii výboru za prijatie európskej ústavnej zmluvy podľa neho prispela práve skutočnosť, že sa zmäkčili stanoviská aj odporcov zmluvy, teda KDH. Európsku ústavu považuje Mikuš za kompromis, ktorý je možný medzi 25 štátmi Európskej únie. Poslankyňa za KDH Mária Demeterová, Juraj Blanár (Smer) a Ján Cuper (ĽS-HZDS) sa rokovania eurovýboru nezúčastnili.
"To ľahké prechádzanie je spôsobené tým, že tomu predchádzali tie diskusie, vecné, emotívne. To je v poriadku, ide o významný dokument, ktorý bude určovať život a vývoj v Európe v budúcich desaťročiach. Takže, myslím si, že tá vecná diskusia už je za nami a na zasadnutia výborov už idú poslanecké kluby s vypracovanými stanoviskami," konštatoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Hoci výbor pre európske záležitosti prijal ústavnú zmluvu pre Európu jednoznačne, Kukan očakáva vecnú a ostrejšiu diskusiu o schválení euroústavy v ďalších výboroch, predovšetkým v gesčnom - Ústavnoprávnom výbore NR SR.
Európskou ústavnou zmluvou sa budú zaoberať všetky výbory NR SR, vo februári už jej schválenie plénu odporučil výbor pre životné prostredie. V apríli by mal o nej diskutovať gesčný - ústavnoprávny výbor. Na rokovanie pléna parlamentu sa zmluva o európskej ústave dostane v máji. Keďže ide o zmluvu prezidentského typu, po jej schválení ju musí formálne potvrdiť ratifikačným podpisom prezident SR Ivan Gašparovič. Zatiaľ euroústavu schválili tri štáty EÚ Lotyšsko, Maďarsko a Slovinsko. V Španielsku odsúhlasili euroústavu občania v referende, ešte ju musí schváliť parlament. Zmluvu by mali štáty EÚ ratifikovať do novembra 2006.