Bratislava 8. marca (TASR) - Svedeckými výpoveďami príslušníkov Slovenskej informačnej služby (SIS) pokračuje dnes na Krajskom súde v Bratislave hlavné pojednávanie v kauze známej ako sabotáž bývalých funkcionárov SIS proti exprezidentovi Michalovi Kováčovi.
Pojednávanie, ktoré sa vzhľadom na ochranu utajovaných skutočností uskutočňuje bez prítomnosti verejnosti, je naplánované na dva dni. Verdikt sa však zatiaľ ani v stredu neočakáva. Dnes sa k slovu dostali viacerí príslušníci SIS, ktorí mali vypovedať v kauze už vo februári. Viacerí z nich boli pracovne vyťažení v súvislosti s bratislavským summitom prezidentov USA a Ruska.
V kauze sabotáž sú obžalovaní bývalý riaditeľ SIS Ivan L., aj jeho dvaja spolupracovníci Pavol V. a Peter K., ktorý je už niekoľko rokov na neznámom mieste, z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Obžalovaní Ivan L. a Pavol V. obvinenia z nezákonnej činnosti počas pôsobenia v radoch tajnej služby hneď na úvod odmietli. Rovnako ako ďalší svedkovia tvrdia, že údajné listinné dôkazy nepochádzajú z dielne SIS v čase ich pôsobenia. Ako svedok vypovedal aj bývalý premiér Vladimír Mečiar, ktorý kauzu označil za nezmysel a písomný materiál z dielne SIS za falzifikát. Správa mala totiž byť podľa vyšetrovateľa určená práve do jeho rúk. To sa však nikdy nepodarilo dokázať.
Prokurátor podal 14. mája 2001 obžalobu na bývalého riaditeľa tajnej služby Ivana L. a jeho dvoch podriadených Petra K. a Pavla V. pre trestný čin sabotáže. V prípade uznania viny im hrozilo až desaťročné väzenie. Najvyšší súd (NS) SR však pri posudzovaní sťažnosti prokurátora voči vráteniu prípadu na došetrenie vyslovil právny názor, že nejde o sabotáž, ale do úvahy teoreticky prichádza iba podozrenie z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Podľa záverov vyšetrovania mali obvinení ešte v roku 1995 v rámci SIS navrhnúť riešenie vnútropolitickej situácie v smere posilnenia vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS. Súčasťou opatrení malo byť aj obmedzenie funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Kováča. Niektoré úkony uvedené v spomínanom spise boli údajne neskôr aj realizované.