Viedeň/Bratislava 9. marca (TASR) - Pre politickú scénu na Slovensku bolo po roku 1989 charakteristické, že približne rok pred voľbami vznikla zakaždým nová strana, ktorá dôkladne zmenila pomer síl. Pred parlamentnými voľbami v roku 2006 sa čosi také neočakáva. Napriek tomu sa udejú hlboké zmeny: strana Vladimíra Mečiara sa pripravuje na vládnutie, píše vo svojom dnešnom analytickom materiáli rakúska agentúra APA.
Pred parlamentnými voľbami 1992 vzniklo Mečiarovo HZDS, strana, ktorá mala rozhodujúci vplyv na slovenskú politiku až do roku 1998. Pred parlamentnými voľbami v roku 1994 vznikla Demokratická únia a Združenie robotníkov Slovenska, ktoré svojou účasťou vo vláde umožnili dominanciu HZDS, pokračuje APA a pripomína, že pred parlamentnými voľbami v roku 1998 zohrala úlohu povestného jazýčka na váhach Strana občianskeho porozumenia Rudolfa Schustera, o štyri roky neskôr vstúpili do politickej arény tri nové strany, SDKÚ Mikuláša Dzurindu, liberálna ANO Pavla Ruska a strana Smer na čele s populistom Robertom Ficom.
Parlamentné voľby 2006 budú s najväčšou pravdepodobnosťou znamenať prelom tejto nie veľmi šťastnej tradície. Momentálne nie je vo výhľade vznik nijakej novej strany. Otázny je aj osud strán, ktoré vznikli odštiepením sa od SDKÚ (Slobodné fórum) a od HZDS (Ľudová únia). Obľúbenosť týchto politických subjektov sa pohybuje hlboko pod hranicou piatich percent, potrebných na vstup do parlamentu. Napriek tomu zažije slovenská politické scéna pred voľbami v roku 2006 hlboké zmeny, píše APA.
HZDS pod taktovkou Vladimíra Mečiara mení svoj profil. Mečiar, ktorého po parlamentných voľbách zahnali do úlohy politického páriu, sa pokúša získať opäť vplyv zblížením sa so stredopravými stranami, osobitne s Dzurindovou SDKÚ. Nahrávajú mu pritom dva faktory: oslabenie stredopravej koalície v parlamente a čoraz ostrejšia kritika zo strany opozičného Smeru na adresu vládnych reforiem. HZDS už pomohlo viackrát v kritických parlamentných hlasovaniach vládnej koalícii.
A Smer nikdy nezabudol, že do stredopravicových strán sa dá pichnúť.
Už dnes je jasné, že po parlamentných voľbách 2006 bude na Slovensku sotva možná vláda bez HZDS alebo Smeru. Momentálne hovorí všetko za to, že pre Mikuláša Dzurindu je skôr akceptovateľný ústretovejší Mečiar ako rebelantský Fico. Dovedenie HZDS do vládnej koalície s SDKÚ by bolo Mečiarovým husárskym kúskom. A zdá, že len málo slovenských politikov zaujíma skutočnosť, že tento krok by znamenal ťažký úder dôvere verejnosti v politiku a v politikov, uzatvára APA.