Bratislava 30. decembra (TASR) - Aj koaliční politici uznávajú, že v tomto roku koalícia "nepracovala tak ako mala". Zastupujúci predseda SMK Árpád Duka-Zólyomi považuje za najkritickejší moment v tomto roku nedostatočnú politickú stabilitu, čo pripisuje najmä rôznorodému zloženiu vládnej koalície, ale aj "tanečným krokom, ktoré robí SDĽ alebo problémom v SDK".
Napriek tomu Duka-Zólyomi oceňuje prijatie Ústavy SR, naštartovanie reformy verejnej správy a voľby do orgánov do vyšších územných celkov. Priznáva, že reforma "nie je tým, čo sme chceli," zároveň však tvrdí, že SMK "môže byť spokojná". Za veľmi úspešné pre SMK považuje výsledky regionálnych volieb, a to aj napriek tomu, že maďarská koalícia nezískala ani jednu predsednícku stoličku. Jedným z politických úspechov bolo podľa neho prijatie Európskej charty regionálnych a menšinových jazykov, ktorá podľa neho zodpovedá európskym predstavám. Naopak, ako povedal, nemôže byť spokojný s tým, ako sa vyvinula situácia v súvislosti so zriadením fakulty s vyučovacím jazykom maďarským, keďže napriek rozhodnutiu vlády nitrianska univerzita zaujala zdržanlivý postoj.
Pozitívne hodnotí Duka-Zólyomi vnútrostranícky vývoj v SMK, ktorej sa podľa jeho slov podarilo vybudovať pevnú štruktúru. Rezervy má strana na nižších úrovniach. Ako dodal, je rád, že koalícii sa podarilo v období, keď bola SMK jednou nohou von z vládnej koalície, "v sebazaprení dotiahnuť veci dokonca".
Poslanec NR SR za SDĽ Ľubomír Andrassy pri bilancovaní uplynulého roku pozitívne hodnotí stabilizáciu meny, zmeny v bankovom sektore a naštartovanie reformy verejnej správy. V budúcom roku, ktorý by mal byť rozvojovým, bude podľa neho nutné pokračovať v reštrukturalizácii podnikového prostredia a znižovaní miery nezamestnanosti. Pri spätnom pohľade na činnosť SDĽ, v ktorej donedávna zastával funkciu podpredsedu, konštatoval nespokojnosť s dlhodobo nízkymi preferenciami ľavicových demokratov. Nazdáva sa, že dôvera občanov v ľavicovú politiku bola v dôsledku dopadu reštriktívnych opatrení na každodenný život občanov naštrbená. To by sa malo v budúcom rozvojovom roku zmeniť, dodal pre TASR.
Predseda DS Ľudovít Kaník považuje rok 2001 z vnútropolitického hľadiska za rok kvasu, v ktorom stále prebieha diskusia, aký je optimálny spôsob vývinu slovenskej politickej scény, najmä v otázke budúcej spolupráce jej pravicovej časti. Zdôrazňuje, že rok 2002 bude kľúčovým rokom z hľadiska integrácie Slovenska, čo by sa malo zohľadniť pri "medzistraníckej rivalite".
Priznáva, že rok 2001 bol veľmi náročný, "zvlášť pre DS", v ktorej došlo k zásadným zmenám vo vedení. Lídra strany teší fakt, že DS priniesla celý rad legislatívnych zmien, z ktorých sa mnohé podarilo realizovať a ktoré do značnej miery podľa neho zmenili situáciu napríklad v oblasti daní. Kaník po necelom roku pôsobenia na predsedníckej stoličke tvrdí, že profesionálna politika je "ťažšia a menej príjemná" ako podnikanie a zároveň prináša "menej hmatateľné výsledky".