Silvestrovská noc bude v tomto smere pre nich kritická, preto ochranári varujú, že tieto poruchy sa môžu skončiť aj úhynom zvieraťa, ak ho majiteľ neochráni pred delobuchovou salvou.
Sluch psa je asi sedemkrát citlivejší ako u človeka. Intenzita strachu u zvierat sa spravidla stupňuje s intenzitou zvukového alebo svetelného efektu, ako aj počtu prežitých epizód. Takto ustráchané a dezorientované zviera môže ľahko skončiť pod kolesami áut.
Pracovníci organizácie Sloboda zvierat upozorňujú, že v čase silvestrovského veselia by zvieratá mali byť umiestnené v najtichších častiach domov alebo bytov. V miestnosti by mali byť zatvorené okná a zatiahnuté rolety. Majitelia by ich však nemali nechávať osamote. Lepšie zvládnu danú situáciu, ak budú mať pri sebe blízkeho človeka.
Neodporúča sa nechávať psov v záhradkárskych kolóniách v blízkosti mesta. Práve títo zvyčajne bývajú najviac vystrašení, pričom si v panike alebo pri pokuse podliezť alebo preskočiť plot môžu ublížiť. V prípade, že zviera toto obdobie veľmi ťažko znáša, treba sa poradiť s veterinárnym lekárom o nasadení sedatív.
Zo zvierat v bratislavskej zoo výbuchmi a svetelnými efektmi najviac trpia kopytníky, napríklad antilopy a zebry. Hluk by ich mohol rozrušiť natoľko, že by mohli utrpieť zlomeniny. Takýto prípad však zatiaľ nezaznamenali. Zvieratá sú totiž v tomto čase v stajniach, kde majú ticho, teplo a pokoj.