Jasná 30. decembra (TASR) Približne len desať percent z ľudí, ktorých zasiahne snehová lavína, dokáže prežiť vďaka skorej pomoci. Napriek tomu si môžu spôsobiť vážne zranenia, ktoré ich často poznačia na celý život. Uvedenú skutočnosť by si podľa službukonajúceho Strediska lavínovej prevencie Horskej služby v Jasnej Martina Matúšeka mali uvedomiť všetci návštevníci hôr, ktorí vstupujú do lokalít s hroziacim lavínovým nebezpečenstvom.
Podľa Matúšeka neustále je množstvo ľudí, ktorí podceňovaním lavínového nebezpečenstva hazardujú so životom. Dokonca zlyžovanie lavinóznych terénov považujú za adrenalínový šport. Robia to napriek neznalosti lavínovej problematiky.
"Človek zasiahnutý lavínou málokedy dokáže v krátkom okamihu zhodnotiť situáciu. Preto mu nepomôžu žiadne teoretické rady, ako sa správať v snehovej mase. Zostava mu len spoliehať sa na šťastie, tak ako motoristovi idúcemu z prudkého kopca bez funkčných bŕzd," povedal Matúšek.
Medzi najlavinóznejšie pohoria na Slovensku patria Západné Tatry. Veľmi nebezpečné sú aj lokality Veľkej a Malej Fatry, a to najmä v čase, keď napadne množstvo nového snehu, ktorý sa nezviaže so starým tvrdým podkladom, prípadne ho prudký vietor sfúka do žľabov. Potom stačí aj malé mechanické narušenie snehovej vrstvy, ktorá sa uvedie do pohybu, dodal Matúšek.