MVO: Na Slovensku sa prehlbuje nezáujem o veci verejné
BRATISLAVA 30. decembra (SITA) - Celospoločenské prínosy roku 2001 sú podľa predsedu občianskeho združenia Tatry Rudolfa Pada minimálne. Podľa zástupcu tretieho sektora sa na Slovensku prehlbuje nezáujem občanov o veci verejné a občianska angažovanosť zďa
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
leka nedosahuje parametre vyspelých krajín Európskej únie (EÚ). Ako pre agentúru SITA uviedol R. Pado, na Slovensku naďalej pokračuje aj prepad politickej kultúry. Naštartovaná reforma verejnej správy je len "odvarom" toho, ako by mala reforma vyzerať. Nedostatočné vysvetľovanie, o čom reforma je, spôsobilo, že ľudia nepochopili proces reformy a považujú ho za ďalšie "panské hry". Reforma predovšetkým negenerovala nové osobnosti na regionálnej úrovni, ale opäť zvíťazil stranícky princíp. Kompetencie bez vzdelania a zodpovednosti sú skôr ďalšou tragédiou Slovenska než prínosom, myslí si Pado.
V oblasti životného prostredia, v ktorej Tatry pracujú, sú podľa jeho predsedu mnohé odborné závery environmentálnych organizácií ignorované a bagatelizované. Podľa Pada, proti životnému prostrediu zo strany vlády a ministerstiev pokračuje "krížová výprava", v ktorej jedna kauza strieda druhú. Príkladom je preradenie lesov osobitého určenia nad vodnou nádržou Starina do kategórie hospodárskych lesov, výstavba golfového ihriska na Táloch v Národnom parku Nízke Tatry, či snahy o ťažbu nerastných surovín v biosférickej rezervácii Slovenský kras. Z ďalších možno spomenúť pokračujúce obnovovanie ťažby v Tatranskom národnom parku, plánovanie výstavby vodných diel a zjazdoviek bez rešpektovania ochrany prírody, alebo narýchlo pripravované novelizácie zákonov o ochrane prírody a krajiny, lesného a vodného zákona, bez možnosti širšej diskusie. Občianske združenia sú do rozhodovacieho procesu prizývané často iba v momente, keď si Slovensko potrebuje voči EÚ "odfajknúť účasť MVO", uviedol pre agentúru SITA Pado.