Bratislava 10. marca (TASR) - Vládna štvorka sa na dnešnej Koaličnej rade (KR) po čase opäť vráti k reforme daňovej správy, s ktorou nesúhlasia SMK, KDH ani ANO.
Výhrady smerovali väčšinou k postaveniu a oslabeniu právnej subjektivity, kompetencií a právomocí nižších úrovní daňových úradov ako na úrovni krajov. Pracoviská Daňového riaditeľstva (DR) SR by mali podľa pôvodného plánu ministerstva financií nahradiť daňové úrady, ktorých počet by sa však mal znížiť. Oproti dnešným 101 daňovým úradom a 8 pracoviskám daňového riaditeľstva zákon počíta len s 9 úradmi. V každom mieste, kde dnes pôsobia daňové úrady, by však mali byť expozitúry. Sporný zákon o orgánoch štátnej správy vo veciach daní už vlani prešiel v parlamente prvým čítaním. Definitívne schválený mal byť na novembrovej schôdzi, koalícia ho však preložila na december avšak ani v závere roka ho neschválila.
Koalícia sa bude zaoberať aj vládnym návrhom zákona o rodičovskom príspevku, ku ktorému má výhrady KDH. Kresťanským demokratom sa nepozdáva, že matka s malým dieťaťom, ktorá sa vráti do práce by mala od štátu po novom dostávať rovnakú podporu ako tá, ktorá sa o dieťa stará doma. "Stojím si za tým, že návrh, ktorý sme predložili, zlepšuje situáciu mladých rodín. Bola by škoda, keby sme ustúpili z ideologických dôvodov od takéhoto zámeru," uviedol v stredu minister práce Ľudovít Kaník.
ANO predloží svojim partnerom návrh novely o rozpočtových pravidlách, ktorý sa týka čerpania eurofondov a vládna štvorka prerokuje tiež analýzu súčasného stavu prípravy jednotlivých diaľničných úsekov pre vstup zahraničných investorov.
KR sa bude dnes zaoberať aj plnením Programového vyhlásenia vlády SR v oblasti školstva. ANO v nedeľu kritizovala nedostatočné kroky v tejto oblasti. Podľa poslanca za ANO Františka Tótha sa obsahová reforma ešte ani nezačala. Za jediný vykonaný bod z reformy považuje zavedenie náboženstva na prvý stupeň, čo sa mu zdá veľmi málo. KDH sa kritike bráni. Reformy v rezorte si podľa nich všimli učitelia, rodičia, žiaci aj politici, iba Tóth nie.
Koaliční lídri by sa mali zaoberať aj návrhmi na zmenu územnosprávneho členenia. Hoci všetky štyri koaličné strany mali vo volebnom programe úpravu počtu samosprávnych krajov, po voľbách sa koalícia rozhodla ponechať osem vyšších územných celkov. V parlamente sa už nachádza návrh poslancov Antona Danka (nezávislý), Karola Mitríka (SDKÚ), Jána Rusnáka (SDKÚ) a Jozefa Šimka (KDH) na vytvorenie nového Spišského samosprávneho kraja so sídlom v Poprade. S podobným podnetom na vznik vyššieho územného celku na Zemplíne chce prísť Ján Rusnák a bratislavský magistrát pripravuje návrh, ktorý by vyčlenil do samosprávneho kraja Bratislavu bez priľahlých okresov. Opozíčné strany avizovali, že zmenu počtu vyšších územných celkov nepdporia.
Na programe rady je aj poslanecká novela zákona o ochrane prírody a krajiny.