BRATISLAVA 11. marca (SITA) - Predseda parlamentu Pavol Hrušovský očakáva, že všetci poslanci vládnej koalície podporia predložené vládne návrhy Trestného zákona a zákona o študentských pôžičkách a posunú ich do ďalšieho legislatívneho konania. V prípade vysokoškolského zákona nevzniesla ani jedna z koaličných strán námietku a nepredložila zásadne výhrady, povedal Hrušovský na tlačovej besede venovanej nadchádzajúcej 41. schôdzi Národnej rady. Dodal, že je preto povinnosťou každej koaličnej strany plniť dohody vyplývajúce z programového vyhlásenia vlády a "predpokladám, že tak urobí každá jedna strana vrátane ANO".
Hrušovský ďalej odmietol požiadavku ANO, ktorá podmieňuje podporu spoplatnenia vysokoškolského štúdia podporou ich novely vysokoškolského zákona v súvislosti s akreditáciami odborov zahraničných univerzít u nás. "Žiadali sme poslancov za ANO, aby túto iniciatívu z NR SR stiahli," zdôraznil Hrušovský.
Národná rada sa bude na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu, ktorá sa začína v utorok, zaoberať aj
tromi návrhmi ústavných zákonov. Medzi nimi je návrh poslanca za ĽS-HZDS Tibora Cabaja na skrátenie funkčného obdobia parlamentu. "Táto iniciatíva nemá ani politické, ani iné dôvody, aby teraz rok a pol pred parlamentnými voľbami takáto zmena nastala," povedal Hrušovský. Rovnako skeptický je aj v prípade návrhu poslancov za Slobodné fórum, ktoré chce zrušiť v novele ústavného zákona o konflikte záujmov neobmedzený výkon viacerých funkcií. Podľa návrhu by funkcia poslanca Národnej rady mala byť nezlučiteľná s funkciou starostu obce a predsedu vyššieho územného celku. Starosta obce by pritom nemal mať možnosť stať sa súčasne aj šéfom VÚC.
Okrem spomínaných bodov sa bude rokovať o pozícii SR k strednodobému hodnoteniu Lisabonskej stratégie. Z diskusie by malo vzísť odporúčanie, ktorým by sa mal riadiť premiér na jarnom zasadnutí Európskej rady. Parlament v prvom čítaní sa bude zaoberať novelou zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorá má sprísniť tresty pre vodičov. Opozičný Smer predložil návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Definitívne by mali poslanci rozhodnúť o novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložil poslanec Smeru Róbert Madej. Podľa tohto návrhu ak bude chcieť obstarávateľ použiť pri verejnom obstarávaní metódu rokovacieho konania bez zverejnenia, mal by to oznámiť Úradu pre verejné obstarávanie, a to najneskôr 14 dní pred uzavretím zmluvy. Plénum by malo rozhodnúť aj o viacerých personálnych otázkach. Voliť by sa mali členovia nového výboru na kontrolu použitia informačno-technických prostriedkov, člen Rady pre vysielanie a retransmisiu, podpredseda NKÚ či kandidát na funkciu sudcu ústavného sudcu.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.