Bratislava 12. marca (TASR) - Celkom 3512 trestných činov spáchali v roku 2004 deti do 15 rokov. Najviac trestných činov - 1161 polícia identifikovala ako krádeže vlámaním, 194 ako lúpeže, 166 vydieraní, štyri znásilnenia a jednu vraždu. Kriminalita detí vo veku do 15 rokov sa pritom od roku 2003 znížila takmer o 600 prípadov.
Marta Bujňáková z tlačového oddelenia Prezídia Policajného zboru (P PZ) informovala TASR, že deti a mládež sa dopúšťajú najmä majetkovej a násilnej trestnej činnosti. Čoraz častejšie sa pritom organizujú do väčších skupín.
"Pri násilnej kriminalite rastie brutalita. Páchatelia, ktorých podporujú ostatní členovia partie, sú agresívnejší," skonštatovala Bujňáková. Násilné konanie podľa nej prerastá v niektorých prípadoch až do hromadného ničenia objektov a brutálneho napádania okoloidúcich. "Ich správanie a konanie v takýchto prípadoch má znaky podobné davovému efektu," zdôrazňuje Bujňáková.
Nedostatok fyzickej sily pritom mladí ľudia čoraz častejšie nahrádzajú použitím rôznych zbraní.
Polícia podľa Bujňákovej nezmôže v týchto prípadoch veľa. Úzko však spolupracuje s rôznymi inštitúciami, najmä so školskými zariadeniami a s koordinátormi prevencie na školách. "Škola môže zohrať dôležitú úlohu v začiatkoch. Učitelia a aj rodičia v záujme dieťaťa, ktoré si často neuvedomuje svoje konanie, nesmú zatvárať oči nad drobnými priestupkami detí," myslí si Bujňáková.
Porucha správania u dieťaťa však podľa nej môže byť i dôsledkom trestnej činnosti páchanej na dieťati, preto spolupráca polície, školy, zdravotníckych zariadení či úradov práce a sociálnych vecí a rodiny je veľmi dôležitá.
"Podchytiť je potrebné najmä deti z rizikových rodín," tvrdí Bujňáková. V záujmových krúžkoch podľa nej treba rozvíjať zručnosti mladých, komunikovať s nimi a vychovávať ich, lebo inak ich bude "vychovávať ulica", a doplatí na to celá spoločnosť.
Deti do 15 rokov pritom u nás nie sú trestnoprávne zodpovedné za svoje skutky. Náhradu škody môže požadovať poškodený od rodičov dieťaťa.
Ak však dieťa vo veku od 12 do 15 rokov spácha trestný čin, za ktorý je možno uložiť výnimočný trest, v občiansko-právnom konaní na návrh prokurátora mu môžu uložiť ochrannú výchovu.
kiz som