BRATISLAVA 12. marca (SITA) - Mimovládne organizácie zamerané na rozvojovú a humanitárnu pomoc znepokojuje, že peniaze na takúto pomoc vyčleňuje vláda zo štátneho rozpočtu jednorazovo a neupravuje to zákon. "Aj prostriedky v štátnom rozpočte na rok 2006 budú vyčlenené možno len ad hoc a ide nám skôr o zákonnú úpravu," uviedol pre agentúru SITA člen predstavenstva Platformy mimovládnych rozvojových organizácií (PMRO) Milan Nič. Dodal, že "ani to, čo sa doteraz podarilo dosiahnuť, nie je zaručené, že bude na budúci rok." Nič preto očakáva, že parlament schváli zákon o rozvojovej a humanitárnej pomoci, ktorý by zriadil agentúru a tá by sa rozvojovej a humanitárnej pomoci zo zákona venovala. V štátnom rozpočte by potom boli jasne vyčlenené peniaze, ktoré pôjdu na rozvojovú pomoc. Takéto riešenie bude podľa Niča systémové.
Na Slovensku je podľa Niča dostatok MVO, ktoré sa venujú takémuto druhu pomoci. Platforma združuje 26 MVO, ide však väčšinou o menšie organizácie, ktoré pôsobia predovšetkým na Slovensku. "Na jednej strane máme dosť široký záber, ale stále ešte, a to je širší problém Slovenska, sme viac zahľadení do vnútra ako von," skonštatoval. Postupne si však aj slovenské MVO uvedomujú, že môžu pôsobiť aj v zahraničných krajinách.
Najväčšou prírodnou katastrofou za posledné desaťročia bolo zemetrasenie a následné vlny tsunami v juhovýchodnej Ázii. Do humanitárnej pomoci postihnutým krajinám sa zapojilo aj Slovensko. Okrem verejných zbierok, išli peniaze na pomoc postihnutému regiónu aj zo štátneho rozpočtu. Vláda spolu poskytla 35,7 mil korún. Na materiálnu pomoc ako sú lieky, zdravotnícky materiál, stany a pitná vody išlo prostredníctvom Úradu civilnej ochrany 10,7 mil. korún. Deväť mil. Sk ako finančný príspevok dala slovenská vláda OSN, Medzinárodný Červený kríž dostal 4,5 mil. Sk a Slovenský Červený kríž 0,5 mil Sk. Na humanitárne projekty, ktoré uskutočnia slovenské MVO, vyčlenila 10 mil. Sk.