Bratislava 12. marca (TASR) - Videokonferencie s názvom Svetové stretnutie VRVS so Slovenskom o rozvoji info-komunikačných technológií (IKT) a možnosti ich využívania na Slovensku sa v piatok zúčastnil minister školstva SR Martin Fronc.
Spolu s ním vo videokonferenčnej miestnosti na ministerstve školstva diskutoval profesor fyziky na poprednej svetovej univerzite California Institute of Technology (Caltech) Harvey B. Newman, zástupcovia SANETU a viacerí zanietení odborníci zo Slovenska. Do diskusie sa vďaka moderným technológiám zapojili okrem zástupcov University of Florida, Politechnical University Bucurest, Európskeho laboratória pre časticovú fyziku v Ženeve (CERN) aj ľudia vo videokonferenčných miestnostiach na slovenských univerzitách.
Účastníci diskutovali o ďalšom vývoji IKT, o možnostiach e-learningu a o nových službách, ktoré môžu nové technológie priniesť do procesu vzdelávania. Do odbornej diskusie sa zapojili aj slovenskí delegáti. "Veľmi zaujímavým príspevkom bol vstup Žilinskej univerzity o spolupráci slovenských stredoškolských študentov s univerzitami a s Európskym laboratóriom pre časticovú fyziku práve vďaka videokonferenčnej technológii," uviedol pre TASR tlačový tajomník MŠ Branislav Kužela.
Slovensko v tejto oblasti nie je pozadu, o čom svedčí aj to, že s 562 užívateľmi videokonferenčného systému VRVS (k 3. marcu 2005) je v celosvetovom meradle na deviatom mieste. Umiestnilo sa tak lepšie aj ako technologicky rozvinuté krajiny, akou je napríklad Japonsko.
"Len v uplynulom týždni sa na Slovensku v rámci Akademického informačného týždňa uskutočnilo 54 podobných konferencií z rôznych oblastí od prejavov kvantovej mechaniky až po problematiku zavedenia eura na Slovensku," konštatoval Kužela s tým, že každého virtuálneho stretnutia sa zúčastnilo v priemere osem slovenských univerzít.
Piatkové svetové virtuálne stretnutie sa konalo podľa Kuželu vďaka podpore nových technológií ministrom školstva Martinom Froncom. Minister na videokonferencii zdôraznil, že rozvoj IKT je na Slovensku prioritou. Videokonferenčná miestnosť na ministerstve školstva umožňuje v budúcnosti napríklad aj videokonferenčné prenosy tlačových besied.
O novinkách na ministerstve školstva informuje verejnosť každý piatok v polhodinovej virtuálnej diskusii riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania Peter Plavčan. Nové technológie tak do bežného styku s občanmi implementuje aj samotné ministerstvo, uzavrel Kužela.