Dunajská Lužná 12. marca (TASR) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) nevidí vzhľadom na súčasný stav v Národnej rade SR reálnu šancu na presadenie ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií.
"Využijeme prvú chvíľu, ak sa takáto možnosť vyskytne a bude 90 hlasov v parlamente k dispozícii, aby sme tento návrh zákona predložili. Zatiaľ podľa terajšieho stavu, parlament nemá na to dispozíciu," povedal po rokovaní Rady KDH predseda hnutia Pavol Hrušovský. Kresťanskí demokrati nechcú podľa neho z takýchto vážnych vecí robiť gestá.
Hrušovský tak reagoval na novinársku otázku v súvislosti s ďalším oslobodzujúcom rozsudkom pre bývalého riaditeľa tajnej služby Ivana Lexu. Senát Krajského súdu v Bratislave v piatok v plnom rozsahu oslobodil spod obžaloby Lexu a spol. v kauze známej ako sabotáž bývalých funkcionárov SIS proti exprezidentovi Michalovi Kováčovi.
KDH už návrh na zrušenie Mečiarových amnestií iniciovala v parlamente viackrát. Poslanecká snemovňa sa v uplynulom funkčnom období zaoberala spomínaným návrhom trikrát, naposledy 10. júla 2002. Jeho prijatie narážalo na odpor poslancov zo SDĽ.
Vladimír Mečiar využil svoje ústavné právo a v čase zastupovania prezidenta v roku 1998 vyhlásil dve amnestie, ktoré sa vzťahovali skutky súvisiace so zavlečením syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do Rakúska, na ktorom sa podľa obžaloby údajne podieľala Slovenská informačná služba. Všeobecné súdy ale i Ústavný súd SR vydali niekoľko rozhodnutí v prospech obvinených, pričom sa opierali o Mečiarove amnestie. Právoplatne zastavené trestné stíhanie bolo v prípade zavlečenia Kováča.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar v tejto súvislosti už v minulosti uviedol, že zrušenie amnestií by bolo v rozpore s medzinárodnou chartou ľudských práv a Ústavou SR. Podľa jeho názoru návrh má slúžiť ako politický obchod a má pomôcť premiérovi Mikulášovi Dzurindovi amnestovať všetkých prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí konali na jeho návod v rozpore s ním vyhlásenými amnestiami.