BRATISLAVA 13. marca (SITA) - Národná rada sa na marcovej schôdzi, ktorá začne v utorok, bude znovu zaoberať návrhom nového Trestného zákona. Svoju púť začne odznova, keďže predchádzajúcu rekodifikáciu stiahol vo februári z rokovania zákonodarného zboru minister spravodlivosti Daniel Lipšic po tom, ako poslanci prijali pozmeňujúce návrhy "zjemňujúce jeho tvrdosť".
V teraz predloženom návrhu sú tak opäť ustanovenia, ktoré poslanci v predchádzajúcom legislatívnom procese vypusti. Príprava trestného činu by tak mala byť naďalej trestným činom. Trestnou rovnako zostáva aj podpora zločineckej a teroristickej skupiny s tým, že rezort spravodlivosti do návrhu zapracoval definíciu takejto podpory. Podľa predkladateľa ide o "úmyselné konanie ako poskytnutie prostriedkov, služieb, súčinnosti alebo vytváranie iných podmienok, ktorých cieľom je založenie, či zachovanie existencie skupiny, prípadne spáchanie presne definovaných trestných činov." V návrhu je taktiež zakotvená trestná zodpovednosť právnických osôb, je však zúžená len na tie oblasti, ktoré pre nás vyplývajú z práva Európskej únie. Trestná zodpovednosť právnických osôb sa bude vzťahovať napríklad na korupciu, obchodovanie s ľuďmi a drogami, prevádzačstvo, falšovanie peňazí či pornografiu. Návrh rieši aj verbálne delikty, s ktorými pôvodne rezort nepočítal.
Vzťahy vo vládnej koalícii preverí aj návrh zákona o študentských pôžičkách z dielne rezortu školstva. Práve reforma školstva vyvolala v poslednom čase napätie najmä medzi Alianciou nového občana (ANO) a Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH). Predseda KDH a parlamentu Pavol Hrušovský očakáva, že všetci poslanci vládnej koalície predložený návrh zákona, ktorý spoplatňuje vysokoškolské štúdium podporia, nakoľko ani jedna z koaličných strán nevzniesla námietku. Podľa neho je preto povinnosťou každej koaličnej strany plniť dohody vyplývajúce z programového vyhlásenia vlády a "predpokladám, že tak urobí každá jedna strana vrátane ANO".
Národná rada sa bude zaoberať aj tromi návrhmi ústavných zákonov. Medzi nimi je návrh poslanca za ĽS-HZDS Tibora Cabaja na skrátenie funkčného obdobia parlamentu. Táto iniciatíva ale podľa šéfa parlamentu nemá ani politické, ani iné dôvody, aby teraz rok a pol pred parlamentnými voľbami takáto zmena nastala. Rovnako skeptický je aj v prípade návrhu poslancov za Slobodné fórum, ktorí chcú zrušiť v novele ústavného zákona o konflikte záujmov neobmedzený výkon viacerých funkcií. Podľa návrhu by funkcia poslanca Národnej rady mala byť nezlučiteľná s funkciou starostu obce a predsedu vyššieho územného celku. Starosta obce by pritom nemal mať možnosť stať sa súčasne aj šéfom VÚC.