SME

Vznik vojnovej Slovenskej republiky 14. marca 1939

Bratislava 13. marca (TASR) - Vhodné podmienky pre vyvrcholenie separatistických úsilí na území Slovenska v Československu nastali po Mníchovskej dohode ...

Bratislava 13. marca (TASR) - Vhodné podmienky pre vyvrcholenie separatistických úsilí na území Slovenska v Československu nastali po Mníchovskej dohode z 29. septembra v roku 1938. Po nej na základe rozhodnutia štyroch mocností prišli Čechy v prospech Nemecka o pohraničné územie - Sudety a neskôr na základe Viedenskej arbitráže aj Slovensko o svoje južné časti, ktoré anektovalo horthyovské Maďarsko (5. - 11. novembra 1938). Dovtedy autonomistické hnutie na Slovensku prezentovala najmä Hlinková slovenská ľudová strana (HSĽS). Ešte v deň podpísania Mníchovskej dohody rokovali predstavitelia slovenských politických strán v pražskom Rudolfíne o autonómii Slovenska, pričom rozhovory pokračovali aj nasledujúci deň. Prezident ČSR Edvard Beneš abdikoval 5. októbra 1938. Na druhý deň podpísali v Žiline predstavitelia časti slovenského politického spektra, najmä z HSĽS dohodu o autonómii Slovenska. Slovenskí politickí predstavitelia 18. decembra 1938 vyhlásili voľby do slovenského autonómneho snemu.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku roka 1939 bolo len otázkou času, kedy hitlerovské vojská vstúpia do okypteného Československa. HSĽS sa postupne stala jedinou vládnucou mocou na území Slovenska. Jej najvyšší predstavitelia často navštevovali Nemecko, kde rokovali s poprednými fašistickými pohlavármi. Dňa 11. marca 1939 prezident ČSR dosadený Nemcami - Emil Hácha - vymenoval 5. autonómnu vládu Slovenska na čele s Karolom Sidorom. Ten odmietol nemecký návrh vyhlásiť samostatný Slovenský štát. Nemecko okamžite reagovalo a Adolf Hitler pozval do Berlína Ferdinanda Ďurčanského a Jozefa Tisa, vysokého predstaviteľa HSĽS. Hitler ultimatívne vyslovil návrh, že buď vyhlásia samostatné Slovensko, alebo sa jeho územie rozdelí medzi Maďarsko a Poľsko. Snem okamžite po návrate slovenskej delegácie z Nemecka vyhlásil 14. marca 1939 nezávislosť Slovenska od ČSR. Vznikol štátny útvar najskôr oficiálne nazvaný Slovenský štát, a až neskôr po prijatí ústavy Slovenská republika. Ešte 14. marca 1939 ho diplomaticky uznalo Nemecko a 15. marca 1939 bola ustanovená jeho vláda na čele s Jozefom Tisom, ktorého 26. októbra 1939 zvolili za prezidenta Slovenského štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský štát vznikol predovšetkým z vôle Hitlera. Slovensku ponechal ním determinovanú samostatnosť. Mnohé praktiky jeho vládnucich predstaviteľov sa nedali na základe všeobecne uznávaných historických faktov stotožniť s právnym a demokratickým štátom. Bola tu jeho silná a vazalská neviazanosť na fašistickom Nemecku. Kompletne prebral nedemokratický systém vládnej moci z tretej ríše. Moc v rukách mala iba jedna strana - HSĽS. Odvlečenie Židov do koncentračných táborov patrí medzi najväčšie negatíva slovenských dejín. Tzv. slovenský štát takmer zaradil Slovákov medzi porazených v druhej svetovej vojne, a tým aj medzi tých, ktorí ju rozpútali. Len Slovenské národné povstanie posunulo Slovensko medzi víťazov a oslobodilo ho od povinnosti platiť vojnové reparácie.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná Slovenská republika nie je pokračovateľkou vojnového slovenského štátu, lebo uznáva demokratické princípy vládnutia zaručujúce základné ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu