Bratislava 13. marca (TASR) - Bez konfliktov sa obišlo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti 66. výročia založenia vojnového slovenského štátu, ktoré sa začalo pri symbolickom hrobe prezidenta prvej Slovenskej republiky Jozefa Tisa na Martinskom cintoríne v Bratislave a vyvrcholilo na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom.
Organizátori zo Slovenskej pospolitosti - národnej strany (SP-NS), ako sa sami označujú, s novinármi príliš nekomunikovali. Vo svojom tzv. programovom vyhlásení sa však ani tentoraz nezdržali ostrých verbálnych útokov proti národnostným menšinám, Rómom a Židom. Práve pre "neprispôsobivých" navrhujú tresty prácou. Vodca Pospolitosti Marián Kotleba nepredpokladá, že by sa SP-NS uchádzala o priazeň voličov v parlamentných voľbách. Slovenskú národnú stranu s vedením, aké je v súčasnosti, rovnako nepodporia, pretože ich považujú za "zradcov národa".
Pri hrobe Tisu sa zišlo o 11. hodine približne 200 ľudí, takmer 60 z nich malo na sebe oblečené fašizujúce čierne uniformy. Išlo väčšinou o mladíkov s vyholenými lebkami. Na cintorín prišli aj pamätníci. K Tisovmu hrobu položili veniec so slovenským znakom a po prejave, v ktorom pripomenuli "historický" význam vojnového slovenského štátu, prvého štátneho útvaru Slovákov od Veľkej Moravy, sa vydali na pochod k Prezidentskému palácu. Na čele ich sprievodu boli dve policajné autá s majákmi, uzatvárali ho tri rovnaké vozidlá. Pripravení sú aj psovodi a skupina ťažkoodencov. Policajti po ceste usmerňovali sprievod a odkláňali dopravu.
"Oslavy" výročia vzniku vojnového štátu, ktoré si pripomenieme v pondelok 14. marca, monitorovala polícia. Policajné hliadky boli nastúpené okolo cintorína, prítomná bola aj jazdecká polícia.
Akcia je podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru Silvie Mihálikovej riadne nahlásená. Do priebehu podujatia budú policajti zasahovať iba v prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku. Tiež budú monitorovať prípadné prejavy fašizmu a rasizmu.
Minulý rok prišlo k Tisovmu hrobu asi 200 mladých ľudí a pamätníkov. Prišli aj skíni, ktorí však akciu nenarušili. Stretnutie sa zaobišlo bez výtržnosti.
Slovenská pospolitosť je spoločenskou organizáciou, ktorá vznikla v roku 1995. Ako sa píše na jej internetovej stránke, je "prirodzeným spojením mysliacich a konajúcich v nadväznosti na prastaré slovanské a slovenské kultúrne, historické a duchovné tradície".