Bratislava 13. marca (TASR) - Porevolučný minister vnútra ČSFR Richard Sacher vydal pokyn na vyňatie niektorých spisov zo zväzkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Tie patrili vtedajším najvyšším politickým predstaviteľom.
Informovala o tom dnes v hlavnej spravodajskej relácii Televízia Joj. Televízia má k dispozícii dokument z 2. apríla 1990, v ktorom Sacher vydáva pokyn, aby s okamžitou platnosťou boli z archívov ŠtB vyňaté spisy prezidenta, členov federálnej vlády a iných politicky vplyvných ľudí. Sacher pristúpil k tomuto kroku, aby ich ochránil a verejnosť sa nedozvedala, že v porevolučnej vláde boli viacerí aktívni eštebáci.
Spisy týchto ľudí boli uskladnené v zapečatených skriniach v kancelárii ministra, prístup k nim malo len niekoľko ľudí. Sacher netají, že vo vtedajších vysokých politických funkciách boli aj aktívni spolupracovnícki ŠtB. Myslí si preto, že zverejnenie by nebolo bývalo v tej chvíli správne, pretože by mohlo dôjsť k samovoľnému procesu, ktorý by sa nekončil dobre. Výrazne by to podľa neho narušilo vládu národného porozumenia, ktorá vznikla z dohody medzi Občianskym fórom, Verejnosťou proti násiliu a komunistickou mocou. Rozhodujúce bolo pre neho, aby nedošlo ku konfrontácii, krvipreliatiu, občianskej vojne.
Po júni 1990 sa ministrom vnútra stal Ján Langoš, terajší riaditeľ Ústavu pamäti národa. Spisy boli stále zamknuté v ministrovej kancelárii. Práve počas Langošovho pôsobenia mali byť opäť zaradené do bežného archívu ministerstva vnútra.
Langoš považuje za dôležité, že tieto spisy boli vrátené do fondov, z ktorých boli vyňaté. "Už hovoriť o tom, či boli vyňaté, ako boli vyňaté, je teda nepodstatné," povedal tajomník ústavu Michal Dzurjanin. Langoš sa k tomu osobne nechcel vyjadriť, podľa Dzurjanina tieto udalosti nepovažuje za prioritou. mab som