Bratislava 14. marca (TASR) - Reformu slovenského vysokého školstva realizovanú prostredníctvom navrhovaného zákona o študentských pôžičkách dôrazne odmietajú zástupcovia akademických senátov Univerzity Komenského v Bratislave, Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technickej univerzity v Košiciach a Prešovskej univerzity v Prešove.
Zástupcovia senátov týchto škôl sú presvedčení, že nie je možné postaviť reformu vysokoškolského vzdelávania na peniazoch vyberaných od študentov a ich rodičov. Treba podľa nich zvoliť moderný a odskúšaný prístup - do vysokého školstva investovať viac prostriedkov zo štátneho rozpočtu, pretože ide o investíciu, ktorá je v záujme celej spoločnosti, a ktorá sa pomerne rýchlo vráti a prinesie prosperitu a pokrok celému Slovensku.
Apelujú tiež na poslancov parlamentu, aby pri rozhodovaní o predmetnom návrhu brali do úvahy jasné stanovisko väčšiny vysokoškolských študentov na Slovensku. Zároveň vyzývajú všetkých študentov a občanov, aby pozorne sledovali dianie v Národnej rade SR a v prípade potreby podporili aj zákonné protestné akcie iniciované zástupcami študentov a nezávislými študentskými organizáciami.
TASR stanovisko poskytli predseda Študentskej časti AS Prírodovedeckej fakulty UK a člen Akademického senátu UK Andrej Kolesík a podpredseda Akademického senátu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Leo Vojčík.
Študentská rada vysokých škôl taktiež odmietla zavedenie školného na VŠ. Naopak, za dobrý považuje návrh systému sociálnych štipendií. Od protestných akcií a aktivít Štrajkového výboru študentov, členovia a sympatizanti ktorého dvakrát v minulom roku protestovali proti školnému aj v uliciach, sa ŠRVŠ dištancuje.
mab per