Bratislava 14. marca (TASR) Slovensko by podľa poslanca Smeru Dušana Čaploviča malo vo svojej národnej Lisabonskej stratégii zadefinovať a presne kvantifikovať výšku zdrojov, ktoré každoročne potečú do vzdelania, vedy a výskumu.
"Chýba mi predovšetkým to, aby bolo výhľadovo určené, v akom období dosiahneme priemer Európskej únie v oblasti výdavkov na vedu a výskum, na vzdelanie, v oblasti podpory malého a stredného podnikania, environmentalistiky atď," povedal dnes pre TASR Čaplovič po zasadnutí piatich výborov NR SR venovanému pozícii SR k strednodobému hodnoteniu Lisabonskej stratégie. Inak ide podľa neho len o rétorické cvičenia, ktoré dobre znejú v zahraničí, ale u nás sa nedodržiavajú. Čaplovič upozornil, že podľa najnovších výsledkov Eurostatu, ktorý analyzoval vývoj v 25 krajinách EÚ, Nórsku, Islande a Švajčiarsku, skončilo Slovensko na poslednom mieste v oblasti financovania vedy a výskumu. "Pretože za roky 1998 až 2003 išli naše výdavky na vedu a techniku o mínus 2,1 percenta HDP. Teda kým iné štáty išli plus, my sme išli dole. A tento sklz sa bude veľmi ťažko doháňať," konštatoval. Čaplovič verí, že vláda bude otvorená návrhom poslancov pri prerokúvaní stratégie v pléne parlamentu.
"Akcent na životné prostredie podľa mojej mienky sa trochu vytráca, ale s uspokojením konštatujem, že sa akcentuje veda, vzdelanie a výskum. Predpokladám, že aj nový zákon, ktorý sa týka vedy a výskumu, v parlamente prejde a že to bude jeden z nástrojov, ktorý bude spolupomáhať naštartovať slovenskú ekonomiku," povedal poslanec za ĽS-HZDS a predseda eurovýboru Tibor Mikuš. Osobne je zástancom systémového prístupu, jednotlivé stratégie by mali podľa neho byť definované na dobu prekrývajúcu dve volebné obdobia, aby sa odstránili nepriaznivé cyklické vplyvy, ktoré prinášajú voľby. Na margo definovania zdrojov do vedy, vzdelania a výskumu Mikuš povedal, že súhlasí s tým, aby sa definovali priority a aby sa kvantifikovala podpora týchto priorít, a to aj do budúcnosti.
Poslanci piatich parlamentných výborov - pre európske záležitosti, pre sociálne veci a bývanie, pre financie, rozpočet a menu, pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie a výbor NR SR pre vzdelanie, vedu a mládež, kultúru a médiá sa podľa vicepremiéra Pála Csákyho sa dnes zhodli na tom, že poznatková ekonomika by mala patriť medzi priority národnej Lisabonskej stratégie pre Slovensko tak, ako to navrhla vláda SR.
"My sa budeme snažiť na tento strategický cieľ zabezpečiť adekvátne finančné prostriedky z budúcej finančnej perspektívy," povedal Csáky. Poslanci podľa jeho slov súhlasili i s tým, že ekonomicko-sociálne problémy SR chce vláda riešiť kombináciou troch nástrojov - vnútornými reformami vrátane daňovej politiky, zahraničnými investíciami a európskymi fondmi.