Bratislava 15. marca (TASR) Vladimír Pavelka (ĽS-HZDS) a Stanislav Kropilák (ANO) dnes rozšírili rady poslaneckého zboru Národnej rady SR potom, ako v parlamente zložili poslanecký sľub.
Pavelka nahradí v parlamente Jána Jasovského z ĽS-HZDS, ktorý sa stal šéfom Najvyššieho kontrolného úradu. Na kandidačnej listine ĽS-HZDS figuroval Pavelka na 37. mieste, pričom najsilnejší opozičný parlamentný subjekt získal v uplynulých voľbách 36 mandátov. Na základe novelizovaného volebného zákona od októbra minulého roka už totiž náhradníka nevyberá politická strana, ktorej mandát sa v parlamente uvoľnil, ale na uprázdnený mandát nastupuje náhradník podľa poradia na kandidátnej listine.
Pavelka pôsobil v parlamente aj v minulom funkčnom období v roku 2002 ako náhradník za predsedu Žilinského samosprávneho kraja Jozefa Tarčáka. Doteraz bol riaditeľom územnej polikliniky v Námestove. V parlamente by sa chcel venovať zdravotníctvu alebo sociálnej oblasti, keďže bol aj riaditeľom úradu práce.
Športový manažér Kropilák nahradí poslanca za ANO Františka Tótha. Tóth sa vrátil do poslaneckej lavice v januári z postu štátneho tajomníka Ministerstva školstva SR, aby vystriedal svojho náhradníka Viktora Béreša. Ten musel z parlamentu odísť po konflikte s vedením strany, hoci avizoval, že chce abdikovať na poslanecký mandát z vlastnej vôle. Pôvodne mal Béreša, respektíve Tótha, vystriedať v parlamente Michal Horváth, ktorý pracuje ako riaditeľ sekcie v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a figuroval na 16. mieste kandidátky ANO. Mandátu sa však vzdal, rovnako ako v poradí ďalší na kandidátke ANO, a poslancom sa tak stal Kropilák, ktorý figuroval na 18. mieste kandidátky liberálov.
Tento proces vyvolal v parlamente menšiu diskusiu. Poslanec za ĽS-HZDS Tibor Cabaj prezentoval výhrady k spomínanému postupu a opýtal sa, koľko asi predstavovalo odstupné pre dvoch kandidátov ANO, ktorí sa poslaneckého mandátu vzdali. V dnešnom systéme obsadzovania náhradníkov do parlamentu vidí rezervy a pripomenul, že inicioval novelu volebného zákona, ktorá však nenašla podporu poslancov. Podľa nej by náhradníkov v tomto volebnom období nominovali politické strany, ako tomu bolo doposiaľ.